naszsmyk.pl

Blog tematyczny dla rodziców o parentingu oraz zdrowiu.

Parenting

Jak zachęcić dziecko do raczkowania – najlepsze porady

Jak zachęcić dziecko do raczkowania – najlepsze porady

Raczkowanie to ważny moment w życiu każdego dziecka, który napawa radością również rodziców, z dumą obserwujących jak ich pociecha coraz śmielej eksploruje świat. Jak przygotować i zachęcić malucha do stawiania pierwszych kroków? To kluczowy okres rozwoju związany nie tylko z podnoszeniem możliwości fizycznych, ale i umiejętności emocjonalnych i poznawczych. Jak stworzyć odpowiednie warunki sprzyjające stymulacji funkcji motorycznych? Dlaczego skarpetki do raczkowania stanowią element niezbędny w trakcie nauki samodzielnego poruszania się? Odpowiedzi na te pytania poznasz z poniższego artykułu. Zachęcamy do lektury!

Przygotowanie odpowiedniego miejsca do raczkowania

Na samym początku należy zapewnić dziecku komfortowe i bezpieczne warunki, aby w naturalny sposób zachęcić malucha do raczkowania. Warto zacząć oczywiście od wyeliminowania wszelkich potencjalnych zagrożeń. Ostre narożniki mebli powinny zostać zabezpieczone za pomocą specjalnych nakładek. Dobrze, jeśli podłoże jest miękkie i starannie odkurzone. Zarówno małe, łatwe do połknięcia przedmioty lub cięższe elementy wyposażenia warto przenieść w miejsca, do których maluch nie ma dostępu. Nie powinno zapominać się również o kablach i gniazdkach elektrycznych – wystarczy zaopatrzyć się w tzw. zaślepkę.

Akcesoria wspierające raczkowanie

Dziś rodzice mają szeroki wybór do akcesoriów, dzięki którym ułatwią swoim pociechom naukę raczkowania. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest specjalna mata, świetnie sprawdzająca się na każdym etapie rozwoju. Miękka powierzchnia sprawia, że dziecko upadając, nie zrobi sobie krzywdy, ani nie obetrze delikatnej skóry o twardą podłogę. Istnieją produkty bezpośrednio zachęcające do rozpoczęcia samodzielnego poruszania. Interaktywne zabawki, takie jak kule czy walce, wyposażone w kolorowe światełka zachęcają dziecko do podążania za nimi. Ze względu na opływowy kształt wystarczy popchnąć je nawet z niewielką siłą, aby zmieniły swoje położenie. Rozwój technologii sprawił, że obecnie na rynku można znaleźć bardziej zaawansowane zabawki do nauki raczkowania, których działanie polega na „uciekaniu” przed dzieckiem, co stanowi dodatkową zachętę do ruchu.

Wygodne i bezpieczne skarpetki do raczkowania

Jednym z najważniejszych elementów garderoby malucha w trakcie nauki chodzenia są niezastąpione skarpetki do raczkowania. Antypoślizgowe elementy znajdują się zarówno pod stopą, jak i nad palcami w celu zapewniania maksymalnej ochrony bez względu na w jaki sposób maluch aktualnie się przemieszcza. Ze względu na specjalny krój skarpetki nie podwijają się i nie krępują ruchów dziecka. Choć stanowią najchętniej wybieraną opcję, to warto dodać, że możliwości jest o wiele więcej. W zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb szkraba można wybrać np. legginsy antypoślizgowe.

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Choć powszechnie mówi się o raczkowaniu w okolicach 8 miesiąca życia, to może nastąpić później. Najważniejszym zadaniem rodzica jest zapewnienie maluchowi wsparcia i komfortowych warunków. Uleganie presji czasu działa niekorzystnie, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i pozwolić maluchowi na czynienie spokojnych postępów w zdobywaniu nowych umiejętności.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij