Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Wymyślić czy wymyśleć? Wyjaśnienie i poprawność pisowni

29 czerwca 2023 wymyśleć czy wymyślić

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się czasownikowi, który odnosi się do czynności twórczego myślenia. Choć ten czasownik jest blisko związany z czasownikiem „myśleć” i ma taką samą odmianę w czasie teraźniejszym, istnieje tylko jedna poprawna forma… „wymyślić”.

Wymyślić czy wymyśleć?

Chcąc odmienić czasownik „wymyślić” w 1. osobie liczby pojedynczej czasu przeszłego, zauważamy, że forma „wymyśleć” brzmi nieprawidłowo. Poprawna forma to „wymyśliłam/wymyśliłem”.

Niektórzy używają błędnej formy „wymyśleć” ze względu na analogię do czasownika „myśleć”. Jednakże, „wymyślić” jest formą dokonaną czasownika „wymyślać”. Warto zauważyć, że czasowniki, które w liczbie pojedynczej czasu przeszłego przyjmują końcówki „-ił”, „-iła”, „-iły”, w bezokoliczniku zawsze kończą się na „-ić”. Aby uniknąć błędu, warto zapamiętać odmianę przez osoby: wymyślić, wymyśliłam/wymyśliłem, wymyśliłaś/wymyśliłeś, wymyślił/wymyśliła, wymyśliliśmy/wymyśliłyśmy, wymyśliliście/wymyśliłyście, wymyślili/wymyśliły.

Skąd pojawia się ta pomyłka??

By zrozumieć, skąd bierze się ta pomyłka, musimy cofnąć się w czasie. Dawniej istniał czasownik „myślić”, który był używany w polszczyźnie aż do XVIII wieku. Z kolei „myśleć” było formą gwarową, ale stało się na tyle popularne, że w końcu przeniknęło do języka ogólnego. Podobnie jak w przypadku czasownika „widzieć”, który zastąpił formę „widzić”.

Dlatego właśnie mówimy „wymyślił” (dokonany czas przeszły) i „myślał” (czas przeszły) zamiast „wymyśleł” i „myśleł”.

Przykłady poprawnej pisowni

Oto kilka przykładów poprawnej pisowni czasownika „wymyślić”:

  1. Musimy wymyślić nową kampanię reklamową, aby poprawić sprzedaż.
  2. Chcę wymyślić sposób na ułatwienie życia wszystkim ludziom.
  3. Naukowcowi udało się wymyślić nowy wynalazek.

Podsumowanie

Wnioskiem jest to, że jedyną właściwą formą czasownika „wymyślić” jest „wymyślić”. Forma „wymyśleć” jest błędna i wynika z mylnego skojarzenia z czasownikiem „myśleć”. Pamiętaj, że podobnie jak „wymyślić”, mówimy „umyślić”, „domyślić”, „zamyślić” i wiele innych. Aby uniknąć błędów, warto odwołać się do czasu przeszłego, zwłaszcza do trzeciej osoby liczby pojedynczej, np. „on to wymyślił”.

Zachęcamy do poprawnego używania czasownika „wymyślić” i unikania błędów językowych. Pamiętaj, że poprawne posługiwanie się językiem to klucz do skutecznej komunikacji.

Zobacz także:

Koniec z błędami! Pierszy czy pierwszy – jak poprawnie pisać?

Redakcja naszsmyk.pl

Cześć, witamy na naszym blogu! Znajdziesz tutaj przydatne informacje z dziedziny dietetyki i parentingu, dzięki którym będziesz mógł zadbać o swoje zdrowie, a także zdrowie swojej rodziny. Poznaj niesamowite ciekawostki ze świata makijażu i pielęgnacji, a także odkryj najlepsze sposoby na proste i efektywne stylizacje! Zapraszamy do lektury.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?