W dzisiejszym artykule przyjrzymy się czasownikowi, który odnosi się do czynności twórczego myślenia. Choć ten czasownik jest blisko związany z czasownikiem „myśleć” i ma taką samą odmianę w czasie teraźniejszym, istnieje tylko jedna poprawna forma… „wymyślić”.
Wymyślić czy wymyśleć?
Chcąc odmienić czasownik „wymyślić” w 1. osobie liczby pojedynczej czasu przeszłego, zauważamy, że forma „wymyśleć” brzmi nieprawidłowo. Poprawna forma to „wymyśliłam/wymyśliłem”.
Niektórzy używają błędnej formy „wymyśleć” ze względu na analogię do czasownika „myśleć”. Jednakże, „wymyślić” jest formą dokonaną czasownika „wymyślać”. Warto zauważyć, że czasowniki, które w liczbie pojedynczej czasu przeszłego przyjmują końcówki „-ił”, „-iła”, „-iły”, w bezokoliczniku zawsze kończą się na „-ić”. Aby uniknąć błędu, warto zapamiętać odmianę przez osoby: wymyślić, wymyśliłam/wymyśliłem, wymyśliłaś/wymyśliłeś, wymyślił/wymyśliła, wymyśliliśmy/wymyśliłyśmy, wymyśliliście/wymyśliłyście, wymyślili/wymyśliły.
Skąd pojawia się ta pomyłka??
By zrozumieć, skąd bierze się ta pomyłka, musimy cofnąć się w czasie. Dawniej istniał czasownik „myślić”, który był używany w polszczyźnie aż do XVIII wieku. Z kolei „myśleć” było formą gwarową, ale stało się na tyle popularne, że w końcu przeniknęło do języka ogólnego. Podobnie jak w przypadku czasownika „widzieć”, który zastąpił formę „widzić”.
Dlatego właśnie mówimy „wymyślił” (dokonany czas przeszły) i „myślał” (czas przeszły) zamiast „wymyśleł” i „myśleł”.
Przykłady poprawnej pisowni
Oto kilka przykładów poprawnej pisowni czasownika „wymyślić”:
- Musimy wymyślić nową kampanię reklamową, aby poprawić sprzedaż.
- Chcę wymyślić sposób na ułatwienie życia wszystkim ludziom.
- Naukowcowi udało się wymyślić nowy wynalazek.
Podsumowanie
Wnioskiem jest to, że jedyną właściwą formą czasownika „wymyślić” jest „wymyślić”. Forma „wymyśleć” jest błędna i wynika z mylnego skojarzenia z czasownikiem „myśleć”. Pamiętaj, że podobnie jak „wymyślić”, mówimy „umyślić”, „domyślić”, „zamyślić” i wiele innych. Aby uniknąć błędów, warto odwołać się do czasu przeszłego, zwłaszcza do trzeciej osoby liczby pojedynczej, np. „on to wymyślił”.
Zachęcamy do poprawnego używania czasownika „wymyślić” i unikania błędów językowych. Pamiętaj, że poprawne posługiwanie się językiem to klucz do skutecznej komunikacji.
Zobacz także:
Koniec z błędami! Pierszy czy pierwszy – jak poprawnie pisać?