Newsletter
Zapisz się na nasz Newsletter i odbierz informacje o nowościach, promocjach i kuponach rabatowych.
W czym podawać dziecku wodę? 0
W czym podawać dziecku wodę?

W nadchodzące ciepłe dni musimy pamiętać o podawaniu dzieciom odpowiedniej ilości płynów. Jest to szczególnie istotne w przypadku niemowląt, które podczas upałów mogą się bardzo szybko odwodnić. Zastanawiacie się, w jaki sposób podawać dziecku wodę i jakie kubek wybrać? Przeczytajcie.

 

Dzieci poniżej 1 roku życia

Pediatrzy zgodnie potwierdzają, że niemowlęta karmione piersią nie wymagają dodatkowego dopajania, ponieważ pokarm kobiecy w zupełności zaspokaja ich zapotrzebowanie na wodę. W gorące dni należy jednak pamiętać o tym, by częściej przystawiać dziecko do piersi.

Natomiast maluchy, którym podaje się mleko modyfikowane, muszą dodatkowo otrzymywać wodę, która wyrówna bilans płynów w ich organizmie. W związku z tym, że na co dzień są one karmione butelką, najlepiej wybrać ją również do picia. Nie zaburza ona naturalnego odruchu ssania, a przy tym jest bezpieczna i delikatna dla dziąseł. Nadaje się do użytku zarówno w domu, jak i podczas spaceru czy podróży. Jeśli rozpoczęliśmy już rozszerzanie diety, może zaproponować dziecku również odpowiednie do jego wieku herbatki (np. ziołowe) oraz soki przecierowe. Należy jednak pamiętać, by wybierać naturalne produkty bez dodatku cukru i podawać je w ilościach nie większych niż te podane w tabelach rozszerzania diety niemowląt.

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy używać butelki, możemy zaopatrzyć się w specjalny kubek do pojenia niemowląt. Kupimy go w każdej aptece – zazwyczaj jest to mały, transparentny kubek z miarką i wywiniętą jedną ścianką, ułatwiającą podawanie płynów. Nie zaburza odruchu ssania, dlatego sprawdzi się w przypadku dzieci karmionych piersią, które z jakiegoś powodu okazjonalnie trzeba dopoić lub podać lekarstwo.

 

Dzieci powyżej 1 roku życia

Jeżeli dziecko już stabilnie siedzi i zaczyna jeść łyżeczką (samodzielnie lub z pomocą), można rozpocząć naukę picia z kubeczka. Oczywiście na początku musi on być dopasowany do jego możliwości. Należy również pamiętać, że nauka samodzielnego picia ZAWSZE musi się odbywać pod okiem osoby dorosłej. W przeciwnym wypadku dziecko mogłoby się zadławić.

Jaki kubek kupić dla swojej pociechy? Specjaliści ostrzegają, że popularne kubki niekapki nie są najlepszym wyborem, ponieważ mogą powodować wady zgryzu i wpływać na późniejszą, niewłaściwą wymowę. Szczególnie niebezpieczne są te, które posiadają twardą, plastikową końcówkę. Pediatrzy nie polecają również podawania dzieciom powyżej 1 roku życia butelki. Czym  takim razie ją zastąpić? Oto kilka propozycji:

  • Kubek niekapek 360 – jest to płaski kubek bez ustnika, który w przeciwieństwie do tradycyjnych niekapków nie wpływa negatywnie na zgryz, ponieważ dziecko nie zagryza na nim dziąseł. Może jednak zaburzać odruch ssania, dlatego polecany jest raczej dla dzieci, które nie są już karmione piersią), wymaga również przechylania głowy do tyłu podczas picia, co stwarza ryzyko zachłyśnięcia. Najlepiej stosować go zamiennie z innymi produktami. Przykład takiego kubeczka znajdziecie tutaj: https://naszsmyk.pl/pl/searchquery/kubek+360%C2%B0/1/desc/5?url=kubek,360%C2%B0

 

  • Kubek Doidy – jest to na pierwszy rzut oka niepozorny, otwarty kubek, z którego łatwo wylać zawartość. Okazuje się jednak, że stanowi jeden z najkorzystniejszych przyborów do nauki picia dla maluchów. Nie zaburza naturalnego odruchu ssania (jest rekomendowany m.in. przed UNICEF, jako produkt przyjazny dzieciom oraz wspierający długie karmienie piersią), a dzięki nieco przechylonej, asymetrycznej formie pozwala na picie w całkowicie bezpiecznej pozycji, bez konieczności przechylania głowy do tyłu. Płyn, który się w nim znajduje, jest cały czas widoczny (nie ma pokrywki, jak niekapek), dzięki czemu maluch szybko uczy się kontrolować przechylenie kubka, by nie rozlać zawartości. Jeśli szukacie takiego gadżetu, znajdziecie go tutaj: https://naszsmyk.pl/pl/searchquery/kubek+doidy/1/desc/5?url=kubek,doidy

 

  • Bidon – jest to świetna propozycja podczas spaceru, zabawy na placu zabaw czy podróży. Jego zamknięta formuła chroni dziecko przed oblaniem się płynem, dzięki czemu jest komfortowa i wygodna. Większość z nich wyposażona jest w rurkę, która umożliwia picie bez konieczności przechylania głowy do tyłu. Rozwiązanie to jest również korzystne ze względu ortodontycznego, ponieważ nie wywołuje nienaturalnego układu szczęki podczas użytkowania. Praktyczne i efektowne bidony oferujemy Wam tutaj: https://naszsmyk.pl/pl/searchquery/bidon/1/desc/5?url=bidon

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nauka samodzielnego picia jest bardzo ważnym etapem w rozwoju niemowlęcia. Jako opiekunowie musimy jednak pamiętać o tym, że zawsze powinna się ona odbywać w sposób bezpieczny. Z tego względu konieczne jest stały nadzór nad pijącym dzieckiem – pozostawienie go samego może mieć poważne konsekwencje! Ponadto warto pamiętać, by zadbać o prawidłowe ułożenie głowy dziecka, minimalizując w ten sposób ryzyko zachłyśnięcia.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium