Bestsellery
Newsletter
Zapisz się na nasz Newsletter i odbierz informacje o nowościach, promocjach i kuponach rabatowych.
Smoczek – konieczność czy wygoda
Smoczek – konieczność czy wygoda

Smoczek zazwyczaj podajemy malcowi żeby go uspokoić. Ssanie daje mu uczucie ukojenia, odpręża dziecko, natychmiastowo po podaniu smoczka dziecko zaczyna być spokojne. Jest to najsilniejszy odruch, który pojawia się zanim dziecko zostanie urodzone. Każde dziecko ma potrzebę ssania. Sprawia im to ogromną przyjemność. Nie ma nic lepszego na zły humor maleństwa niż przyłożenie go do piersi, zaczyna ono ssać i bardzo szybko się uspakaja.

Zdania na temat używania smoczka są jednak podzielone. Mamy spore grono zwolenników, którzy nie wyobrażają sobie nie podać dziecku smoczka, który szybko uspokoi malca. Nie uważają, że używanie jest szkodliwe. Jest też jedna spora grupa przeciwników doszukujących się negatywnych skutków jego używania. Zdarza się, że na oddziale położniczym spotkasz się z kategorycznym nakazem zabrania go dziecku z buzi.

Zalety smoczka

Zaletą smoczka jest to, że podanie go pozwala na szybkie uspokojenie zdenerwowanego i rozdrażnionego malca. Nie ma chyba szybszego sposobu na wyrwanie dziecka z histerycznego płaczu. Jeżeli dziecko zasypia ze smoczkiem w buzi może go to uchronić przed śmiercią łóżeczkową. Smoczek pomaga też przejść przez kolkę. Często też samo ssanie piersi matki czy butelki nie wystarcza dziecku i trzeba smoczkiem zaspokoić tą potrzebę ssania.

Wady smoczka

Jedną z najpopularniejszych wad używania smoczka jest większa podatność maluch na zapalenie ucha środkowego. Dzieje się tak prawdopodobnie przez różnicę ciśnień w uchu środkowym i gardle. Dzieci, które ssą smoczek są też bardziej podatne na różne infekcje oraz próchnicę zębów. Kolejnym problemem są wady zgryzu bardzo często następstwem używania smoczka. Jeżeli już chcemy podawać dziecku smoczek musimy oduczyć malca używania go zanim dojdzie do ząbkowania.

Następną wadą są zaburzenia ssania, które wywołują problemy z karmieniem piersią. Maluch przy piersi zaczyna się rozleniwiać, skutkiem tego mogą być zaburzenia mechanizmu laktacji. Podczas ssania smoczka dziecko stosuje inną technikę niż podczas ssania piersi, przez co przestaje prawidłowo ssać pokarm. Nie powinno się w ogóle podawać smoczka jeśli dziecko ma problemy z przybieraniem na wadze. Nie wolno też pod żadnym pozorem zastępować karmienia podawaniem smoczka lub skracać karmienia zastępując tą czynność podaniem smoczka.

U dzieci, które nadmiernie ssą smoka pojawiają się też wady wymowy poprzez nienaturalne ułożenie ust. Może pojawiać się także opóźnienie mowy. Jeżeli dziecko przyzwyczai się bardzo do smoczka to ciężko jest je potem oduczyć używania tak przyjemnej dla malca rzeczy.

Jeżeli już decydujemy się na zakup smoczka dla dziecka powinniśmy przede wszystkim dobrać odpowiedni kształt. Ważnym elementem jest też wiek dziecka. W dużej mierze od niego zależy jaki smoczek wybierzemy. Zawsze powinien być czysty. Nie powinniśmy go oblizywać ani moczyć w niczym słodkim przed podaniem dziecku (grozi próchnicą). Nie powinniśmy go tej wiązać na szyi dziecka, może dojść do uduszenia. Pediatrzy zalecają aby odstawić smoczek do 11-12 miesiąca życia. Niektórzy twierdzą, że można go podawać do 18. Należy odstawiać go stopniowo. Nie da się pozbyć smoczka z życia dziecka z dnia na dzień, kiedy codziennie mu towarzyszył. Zamiast smoczka można kupić dziecku jakąś zabawkę, którą będzie mógł wszędzie ze sobą zabrać.

Wychowanie dziecka bez smoczka jest dość trudne dla świeżo upieczonych rodziców. Każdy z nas w większości dostawał smoczek, gdy był niemowlęciem. Najprostszym sposobem na uspokojenie malca jest podanie smoczka, rodzice, którzy z niego zrezygnują będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Nie zmienia to jednak faktu, że potem nie będą mieli problemu z odstawieniem go. Smoczek używany jednak z głową nie przyniesie żadnych problemów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium