Newsletter
Zapisz się na nasz Newsletter i odbierz informacje o nowościach, promocjach i kuponach rabatowych.

Śmierć łóżeczkowa – czym jest i jak jej zapobiegać?

0
Śmierć łóżeczkowa – co to jest i jak jej zapobiegać?

Każdy rodzic wie, jak cenne jest zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Nic więc dziwnego, że wielu z nich sen z oczu spędza lęk przed wystąpieniem zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Czym jest ta tajemnicza przypadłość i w jaki sposób można jej zapobiec? Wyjaśniamy.

 

Na czym polega śmierć łóżeczkowa?

SIDS (Sudden Infant Death Syndrome), czyli syndrom nagłej śmierci łóżeczkowej to przypadek nieoczekiwanego, następującego podczas snu zgonu niemowlęcia, u którego wcześniej nie wykryto żadnego schorzenia ani dysfunkcji. Zjawisko to następuje bez wyraźnych objawów. Najczęściej dziecko spokojnie zasypia wieczorem, a rano… już się nie budzi. Te szokujące informacje wzbudzają strach w wielu rodzicach i opiekunach, tym bardziej że lekarze nie potrafią wskazać jednoznacznej przyczyny problemu. Większość diagnoz wciąż nie została w  stu procentach potwierdzona, mimo przeprowadzenia licznych badań. Specjaliści wskazują jednak pewne zespoły zachowań oraz predyspozycje, które zwiększają ryzyko wystąpienia SIDS.

 

 

Śmierć łóżeczkowa – statystyki

Według badań problem ten dotyka niemowląt w pierwszym półroczu życia, natomiast najczęściej zdarza się pomiędzy 2 a 4 miesiącem. Na szczęście nie jest to przypadek częsty – statystycznie nagła śmierć łóżeczkowa pojawia się u  1-2 z 1000 zdrowo urodzonych dzieci. Mimo to jest przyczyną silnego strachu, szczególnie że nie daje żadnych niepokojących objawów, które można  odpowiednio wcześnie zaobserwować i przeciwdziałać im.

Badania wykazują, że z powodu śmierci łóżeczkowej w Polsce co roku umiera ok. 200 niemowląt. Do najbardziej zagrożonej grupy należą wcześniaki – stanowią one niemal 30% wszystkich dotkniętych SIDS. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również noworodki o niskiej masie urodzeniowej, te, które przy porodzie otrzymały mniej niż 6 punktów w skali APGAR lub u których zdiagnozowano schorzenia układu oddechowego. Statystycznie przypadłość ta częściej dotyka chłopców. Co ciekawe, zaobserwowano również, że zgony spowodowane śmiercią łóżeczkową znaczniej częściej pojawiają się w miesiącach zimowych, niż letnich. Być może jest to spowodowane występującymi w tym okresie infekcjami lub innym sposobem pielęgnacji niemowląt, przypuszczenia te nie zostały jednak naukowo potwierdzone.

 

 

Tryb życia matki, a SIDS

Lekarze zaznaczają, że duży wpływ na wystąpienie nagłej śmierci łóżeczkowej ma zachowanie matki. Kobiety, które w czasie ciąży (a także przed nią!) i karmienia piersią paliły papierosy lub sięgały po alkohol i używki, poważnie działają na szkodę dziecka. Według badań picie alkoholu w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia SIDS nawet 10-krotnie. Również palenie niesie za sobą poważne konsekwencje. Prowadzi do niedotlenienia płodu, opóźnienia rozwoju i sprzyja występowaniu bezdechu.

Statystycznie zespół nagłej śmierci łóżeczkowej częściej pojawia się u dzieci, których matki przechodziły poważne choroby w czasie ciąży, a także tych, które urodziły w bardzo młodym wieku (poniżej 19 lat).

 

Czynniki społeczne, a bezdech niemowlęcy

Wielu specjalistów wysnuwa tezę, że SIDS w dużej mierze wiąże się z niską świadomością rodziny oraz złymi warunkami mieszkaniowymi. Jest powodowany szkodliwymi nawykami, nieodpowiednią pielęgnacją niemowlęcia oraz brakiem opieki lekarskiej zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie. Nie jest to jednak regułą, a jedynie zespołem czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia problemu. Nagła śmierć łóżeczkowa często bywa wynikiem licznych zaniedbań, a nawet maltretowania niemowlęcia, ostrych lub przewlekłych chorób, ale również nieszczęśliwych wypadków, których w żaden sposób nie można przewidzieć.

 

Śmierć łóżeczkowa – jak jej zapobiegać?

Na szczęście istnieją sposoby na to, by zminimalizować ryzyko wystąpienia SIDS oraz podjąć szybką reakcję w momencie zagrożenia. Należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • Niemowlęta powinno się układać do snu na plecach, tak by zmniejszyć prawdopodobieństw przyduszenia lub bezdechu,
  • Materac, na którym śpi dziecko, nie powinien być zbyt miękki – https://naszsmyk.pl/pl/c/Materace/365
  • Dziecko powinno być ubrane adekwatnie do pogody – szkodliwe jest przegrzewanie oraz zakładanie do snu czapeczki,
  • W łóżeczku niemowlęcia nie należy umieszczać maskotek, ani żadnych innych zabawek,
  • Noworodki i niemowlęta nie powinny spać na poduszkach,
  • Niebezpieczne może być również spanie w jednym łóżku z rodzicami czy rodzeństwem,
  • Pod żadnym pozorem nie wolno narażać dzieci na wdychanie dymu tytoniowego!

 

 

 

Dla rodziców, którzy obawiają się wystąpienia SIDS, doskonałym rozwiązaniem będzie mata do łóżeczka z czujnikiem oddechu – https://naszsmyk.pl/pl/p/Angelcare-abakus-ac027-monitor-oddechu-niania-elektr.-z-czujnikiem-ruchu/22946. W razie wystąpienia bezdechu natychmiast uruchomi ona alarm, który pozwoli na podjęcie szybkiej akcji reanimacyjnej oraz zawiadomienie karetki. Z pewnością spowoduje również, że wszyscy domownicy będą spali spokojniej.

Dobrym sposobem na kontrolowanie, co dzieje się w sypialni dziecka jest również zakup niani elektronicznej-  https://naszsmyk.pl/pl/c/Nianie-elektroniczne/338.

 Niech każdy domownik śpi spokojnie, zdrowo i bezpiecznie!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium