Newsletter
Zapisz się na nasz Newsletter i odbierz informacje o nowościach, promocjach i kuponach rabatowych.
Rozmowy z ekspertami: Jak wybrać fotelik samochodowy? 0
Rozmowy z ekspertami: Jak wybrać fotelik samochodowy?

 

Fotelik samochodowy to nieodłączny element wyprawki każdego noworodka. Jest niezbędny już podczas pierwszej podróży, którą zazwyczaj jest powrót ze szpitala do domu. W przeciągu kilku kolejnych lat Twoje dziecko pokona w nim prawdopodobnie setki kilometrów – codzienne podróże do żłobka czy przedszkola, droga na zakupy, wizyta u dziadków, wyjazd na wakacje – to tylko ułamek tras, które razem przemierzycie. 

Wiemy, że wybór odpowiedniego fotelika samochodowego to dla wielu rodziców nie lada wyzwanie. Wiemy również, że ogromna ilość produktów dostępnych na rynku często jeszcze bardziej go komplikuje. Postanowiliśmy więc rozwiać Wasze wątpliwości i przedstawić najważniejsze kwestie, jakimi należy się kierować podczas zakupów.

Na nasze pytania odpowie Marcin Filipek – kierownik salonu Mitsubishi Auto Krak, ekspert w kwestii doboru akcesoriów samochodowych, a prywatnie ojciec dwójki dzieci.

 

 

 

Wygląd czy bezpieczeństwo? Czym powinniśmy się kierować podczas wyboru fotelika dla dziecka?

 – Odpowiem pytaniem – czy ma on ładnie wyglądać we wnętrzu samochodu, czy chronić nasze dziecko w razie kolizji lub wypadku? Jeżeli rozważamy zakup fotelika samochodowego, to bezpieczeństwo musi być absolutnym priorytetem.

Na co więc należy zwrócić największą uwagę?

– Przede wszystkim oprzyjmy decyzję o profesjonalne doradztwo specjalisty, który w ofercie ma szeroki wybór fotelików renomowanych marek. Przymierzmy nawet kilkanaście modeli do swojego samochodu, żeby być pewnym możliwie najlepszego dopasowania. Zapoznajmy się z wynikami testów przeprowadzanych przez organizacje takie jak niemiecki automobilklub ADAC czy szwedzki instytut badawczy VTI. Sprawdźmy też, czy foteliki, których zakup rozważamy, posiadają homologację i-Size. Zwróćmy uwagę, z jakich materiałów jest wykonany dany model. Może się to wydawać bardzo czasochłonne, ale naprawdę warto dołożyć wszelkich starań, by fotelik dobrze służył naszemu dziecku i jak najlepiej chronił je w trakcie jazdy samochodem.

W jaki sposób możemy sprawdzić, czy model, który planowaliśmy kupić, spełnia te  wymagania?

– Życzę każdemu, żeby nie musiał sprawdzać skuteczności fotelika w praktyce i zawsze docierał  ze swoimi dziećmi do celu bezpiecznie. Jeżeli jednak potrzebujemy potwierdzenia, zapoznajmy się z crashtestami przeprowadzanymi przez organizacje, których celem jest badanie poziomu bezpieczeństwa. Zdecydowanie lepiej oprzeć się na kolizji wywołanej w warunkach laboratoryjnych niż na rzeczywistym zdarzeniu na drodze. Ponadto kupowany przez nas fotelik powinien posiadać charakterystyczną, pomarańczową etykietę homologacji, na której można znaleźć wiele cennych informacji. Obecnie w Unii Europejskiej obowiązują dwa standardy prawne. Pierwszy to ECE R44 04, potwierdzający pozytywny wynik danego modelu w zderzeniu czołowym przy prędkości 50 km/godz. oraz w zderzeniu tylnym przy prędkości 30 km/ godz. Natomiast drugi to ECE R129, odpowiadający najnowszym normom europejskim i określający jeszcze bardziej zaawansowane kryteria. Na etykiecie znajduje się również informacja, w jakim kraju została wydana homologacja oraz kiedy fotelik został wyprodukowany. Warto także wybierać modele z instalacją Isofix, ponieważ są bezpieczniejsze i znacznie łatwiejsze w montażu.

Czy kupując fotelik, możemy liczyć na to, że w przyszłości bezpiecznie i wygodnie będzie mogło z niego korzystać również drugie, młodsze dziecko, czy jest to produkt, który wraz z upływem czasu traci na funkcjonalności, a każde z dzieci powinniśmy wyposażyć w nowy model?

– Materiały, z których został wykonany fotelik, tracą z czasem swoje właściwości i mogą nie spełniać swojej funkcji w 100%. Jeżeli różnica wieku między dziećmi jest niewielka, nie ma problemu, ale jeżeli jest to kilka lat, zalecałbym zakup nowego fotelika.

 

 

A używane foteliki? Czy ich zakup jest dobrym pomysłem?

– Zdecydowanie nie! Kupno używanego fotelika niesie za sobą takie samo ryzyko jak kupno używanego samochodu. Nie znamy jego historii. Nie mamy pewności, czy samochód z zamontowanym fotelikiem nie brał udziału w kolizji.

Czy po każdej, nawet niewielkiej kolizji powinniśmy wymienić fotelik na nowy?

– Koniecznie! Nawet drobna kolizja mimo braku dziecka w foteliku powinna nas skłonić do wymiany. Niektórzy producenci po przedstawieniu dokumentów takich jak dowód zakupu i protokół policji wymieniają foteliki nieodpłatnie, jeżeli do kolizji doszło w określonym czasie od zakupu. Zwróćmy też uwagę, czy zakres polisy AC naszego samochodu obejmuje ubezpieczenie fotelika. Jeżeli nie, poprośmy agenta ubezpieczeniowego o rozszerzenie zakresu. Dopilnujmy też, żeby policja na miejscu wypadku wpisała w protokole zdarzenia, że fotelik był zamontowany w samochodzie, kiedy do niego doszło. Ułatwi nam to dochodzenie odszkodowania za jego wymianę.

Bezpieczeństwo podczas podróży niewątpliwie jest najważniejsze, jednak równie istotna jest wygoda dziecka. Jak mu ją zapewnić?

– Przede wszystkim powinniśmy możliwie najlepiej dobrać go do wzrostu i wagi naszego dziecka, a także do naszego samochodu. Profesjonalne salony sprzedaży fotelików pozwalają na przymierzenie konkretnego modelu w naszym samochodzie. Jest to niezwykle pomocne ze względu na fakt, że każdy samochód posiada np. inaczej wyprofilowaną kanapę. Zwróćmy też uwagę na materiał, jakim wykończony jest fotelik. Dopytajmy, czy dany producent oferuje dodatkowe akcesoria takie jak np. pokrowiec na lato, który sprawi, że nasze dziecko nie będzie się pocić podczas jazdy. 

Oprócz wyboru właściwego produktu ważny jest jego prawidłowy montaż. O czym powinniśmy pamiętać?

– W pierwszej kolejności poprośmy sprzedawcę o prezentację sposobu prawidłowego montażu. Możemy również znaleźć filmiki instruktażowe w Internecie. W drugiej kolejności dokładnie zapoznajmy się z instrukcją obsługi. Sprawdźmy, czy fotelik jest solidnie zamocowany i nie zmienia samoczynnie pozycji podczas jazdy. Nawet najlepiej dobrany model nie będzie spełniał swojej funkcji, jeśli będzie źle zamontowany. 

Jako osoba zajmująca się sprzedażą samochodów, mająca na co dzień kontakt z klientami, możesz obserwować ich zachowania. Czy zauważasz, że kierowcy jednocześnie będący rodzicami, przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa dzieci, związanego z ich prawidłowym przewożeniem?

– W przypadku zakupu samochodu bezpieczeństwo jest obecnie najważniejszym kryterium, którym kierują się kupujący. Klienci posiadający dzieci zwracają na nie szczególną uwagę, co w ogóle nie dziwi, gdyż każdy rodzic chce chronić swoje dziecko. Nierzadko zdarza się, że klienci pojawiający się w salonie zdążyli już obejrzeć filmy z crashtestów danego modelu. Często proszą też o poradę, pytają, ile fotelików zmieści się na tylnej kanapie itp. To bardzo cieszy, bo pokazuje, że jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomymi i dbającymi o bezpieczeństwo na drodze kierowcami.

                                                             ***

 

Mamy nadzieję, że wszystkie te rady sprawią, że wybór fotelika stanie się chociaż odrobinę łatwiejszy, a priorytetem podczas zakupów będzie bezpieczeństwo i wygoda Waszych dzieci.

Przypominany również, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, zawartymi  w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym, do korzystania z fotelika zobowiązane są dzieci o wzroście poniżej 150 cm, niezależnie od wieku. Podobne zasady transportu dzieci obowiązują w całej Unii Europejskiej. W zależności od kraju, z fotelików powinny korzystać dzieci do 136 cm lub 150 cm wzrostu.

 

A duży wyrób fotelików spełniających wszelkie normy bezpieczeństwa https://naszsmyk.pl/pl/c/FOTELIKI-SAMOCHODOWE/262 oraz akcesoriów samochodowych https://naszsmyk.pl/pl/c/AKCESORIA-SAMOCHODOWE/264 znajdziecie jak zawsze u nas! :) :)

 

*zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z zasobów firmy Mitsubishi Auto Krak i zostały użyte dzięki jej uprzejmości

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium