Bestsellery
Newsletter
Zapisz się na nasz Newsletter i odbierz informacje o nowościach, promocjach i kuponach rabatowych.
Poród naturalny czy cesarskie cięcie ?
Poród naturalny czy cesarskie cięcie ?

Poród. Czekałaś na to 9 miesięcy i w końcu przyszedł czas rozwiązania. Może on być przeprowadzony w sposób naturalny lub przez cesarskie cięcie. Temat dla niektórych dość kontrowersyjny, czasem doprowadza do kłótni między matkami, zawsze znajdą się bowiem zwolennicy i przeciwnicy jednego sposobu porodu tak jak i drugiego. Co innego gdy jest konieczność cesarskiego cięcia ze względu na życie lub zdrowie matki i dziecka. Wtedy nie mamy wyboru. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo mamy możliwość decyzji. Co zatem wybrać? Poród naturalny? Może cesarskie cięcie?

Poród naturalny. Jak sama nazwa wskazuje jest naturalny. Jeżeli wszystko przebiega tak jakbyśmy chcieli, jest to najlepsza forma rozwiązania. Znaczna ilość kobiet jest bardziej przekonana do takiej formy porodu niż do cesarskiego cięcia. Po porodzie nie zostanie nam na brzuchu blizna po cięciu, macica też nie zostanie naruszona. Jeśli stosujemy się do zaleceń położnej nacięcie krocza będzie goiło się szybciej, a blizna będzie prawie niewyczuwalna. Po naturalnym porodzie kobieta dostanie swoje nowo narodzone dziecko w objęcia, może je przytulić, nawiązać z nim  niepowtarzalną więź. Jest to bardzo ważne dla matki jak i dla maleństwa. Taka forma porodu jest również dobra dla dziecka, rodzi się ono bowiem wtedy kiedy jest gotowe na przyjście na świat. Wyjątkiem są sytuacje kiedy poród musi zostać wywołany, bo dziecko nie rodzi  się w terminie, albo występuje zagrożenie zdrowa lub życia mamy i dziecka. Długość porodu wacha się między kilkoma, a kilkunastoma godzinami. Wymaga też bardzo dużego wysiłku fizycznego od kobiety. Skurcze bardzo często są też bolesne. Ale czas porodu i ból podczas niego jest indywidualną kwestią. Każda kobieta ma różny czas porodu, ból jakiego doświadcza też jest różny. Zdarzają się kobiety, które rodzą godzinę, a są takie, którym poród zajmuje 12 godzin. Zdarzają się też uszkodzenia tkanek pochwy lub pęcherza moczowego w trakcie porodu. Dojście do siebie po porodzie naturalnym też następuje dość szybko. Dzieckiem można się zajmować już dwie godziny po porodzie. Następną ciążę można zaplanować dość szybo, jeśli podczas poprzedniego nie doszło do powikłań.

Cesarskie cięcie jest zabiegiem polegającym na nacięciu powłok brzusznych i mięśnia macicy w celu wyjęcia z niej dziecka. Jest to zabieg zazwyczaj planowany. Po podanym znieczuleniu zakładany jest cewnik, który zostanie usunięty po 24 godzinach. Następnie odbywa się dezynfekcja brzucha i przygotowanie do zabiegu. Brzuch jest nacinany na długości około 15 cm od spojenia łonowego. Dziecko jest wyjmowane, a zaraz po nim łożysko i błony płodowe. Cały poród trwa od 45 minut do godziny. Krocze nie zostaje nacinane podczas takiego porodu, pochwa też się nie rozciąga, taki poród według kobiet, które go przechodziły jest bardziej komfortowy. Na brzuchu i macicy jednak pozostaje trwała blizna. Okres rekonwalescencji też jest dłuższy niż po porodzie naturalnym. Zdarza się, że rany po operacji utrudniają w znaczny sposób opiekę nad dzieckiem. Nakarmienie dziecka może odbyć się po kilku lub kilkunastu godzinach, wtedy kiedy znieczulenie zostanie wydalone z organizmu. Kolejna ciąża zalecana jest po roku, a nawet dwóch latach ponieważ istnieje ryzyko rozejścia się blizny macicy lub w miejscu operacji na macicy może dojść do wrośnięcia łożyska w czasie kolejnej ciąży.

Podczas porodu naturalnego jak i podczas cesarskiego cięcia może dojść do komplikacji. Nie jest powiedziane, że dany rodzaj porodu uchroni nas przed komplikacjami. Sposób w jaki dojdzie do rozwiązania powinien zostać przez nas przemyślany i wybrany wcześniej. Jeżeli jesteśmy pewne sposobu w jaki chce urodzić warto się do niego wcześniej przygotować. Porozmawiać z lekarzem prowadzącym, z położną. Jeśli mamy jakieś wątpliwości do sposobu jaki wybrałyśmy też warto skontaktować się z lekarzem, na pewno postara się rozwiać nasze obawy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium