Newsletter
Zapisz się na nasz Newsletter i odbierz informacje o nowościach, promocjach i kuponach rabatowych.

PRZEDSZKOLE W CZASACH PANDEMII

0
PRZEDSZKOLE W CZASACH PANDEMII

Wakacje za nami. Rozpoczął się wrzesień – czas powrotów do szkoły, przedszkola i żłobka. W tym roku, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa wyglądają one inaczej, niż do tej pory.

 

Wiemy, że nowa sytuacja wzbudza lęk i niepewność w wielu rodzicach, dlatego postanowiliśmy w tym artykule zebrać wszystkie najważniejsze zmiany, obostrzenia oraz wytyczne MEN i GIS, dotyczące przebywania dzieci w przedszkolu. Mamy nadzieję, że rozwieją Wasze wątpliwości i dodadzą otuchy w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.

 

Jakie zasady obowiązują w placówkach?

Przed rozpoczęciem roku szkolnego dyrektorzy przedszkoli otrzymali szereg wytycznych, do których musieli dostosować zarządzane przez siebie placówki. Dotyczą one przestrzegania reżimu sanitarnego oraz zapewnienia odpowiedniego dystansu pomiędzy dziećmi.

Z sal zniknęło sporo elementów wyposażenia, takich jak dywany, poduszki czy pluszowe zabawki. W wielu miejscach materiałowe ręczniki zostały zastąpione jednorazowymi, papierowymi. W każdym pomieszczeniu musi się również znajdować płyn lub mydło dezynfekujące, a opiekunowie są zobowiązani do czyszczenia wszystkich ogólnodostępnych powierzchni płaskich oraz częstego wietrzenia sal. Inaczej wyglądają również posiłki – tam, gdzie do tej pory obowiązywał stół szwedzki, a dzieci same przygotowywały sobie kanapki, teraz dostają swoją porcję na talerzu. Pomiędzy poszczególnymi grupami musi zostać ograniczony do minimum.

Niektóre zajęcia dodatkowe, takie jak np. wyjścia na basen zostały czasowo wstrzymane. Podobnie może wyglądać kwestia wycieczek, wyjść do kina, teatru czy na warsztaty odbywające się poza terenem przedszkola. Maluchy wciąż mogą spacerować i przebywać w przynależnych do placówki ogrodach i placach zabaw.

Póki pogoda na to pozwoli, z pewnością większą część dnia będą spędzały na świeżym powietrzu. Według zaleceń Ministerstwa Edukacji nauczyciele zobowiązani są do realizowania podstawy programowej, nie ma więc obaw, że zajęcia edukacyjne zostaną zawieszone.

 

 

 

Czego spodziewać się w pierwszych dniach przedszkola?

Pierwszego września Internet obiegły zdjęcia sporych rozmiarów kolejek, ciągnących się przed budynkami szkół i przedszkoli. Z czego one wynikały? Przede wszystkim z konieczności ograniczenia liczby osób, które mogą w tym samym czasie przebywać w szatni. Jest ona uzależniona od wielkości pomieszczenia, jednak zazwyczaj przynajmniej o połowę mniejsza niż do tej pory. Dodatkowo każde wchodzące do budynku dziecko musi mieć zmierzoną temperaturę. Rodzice nie mogą wchodzić do szatni ani sal, dlatego dzieci muszą się same przebrać, co również trwa dłużej niż zazwyczaj.

Choć kolejki rzeczywiście nie napawały entuzjazmem, pozostaje wierzyć, że wraz z biegiem czasu wszystkie te działania uda się usprawnić.

 

O czym należy pamiętać, posyłając dziecko do przedszkola?

  • Do placówki mogą uczęszczać tylko dzieci zdrowe, bez jakichkolwiek oznak choroby – nauczyciel ma prawo nie przyjąć lub odesłać do domu dziecko, które nie spełnia tych wymogów, ma podniesioną temperaturę, katar lub kaszel. 
  • Dziecko przyprowadza osoba zdrowa, do budynku może z nim wejść tylko jeden opiekun.  
  • Rodzic zobowiązany jest do noszenia maseczki na terenie przedszkola oraz dezynfekcji rąk po wejściu do budynku. 
  • Przed pierwszym dniem w przedszkolu należy wypełnić oświadczenie potwierdzające stan zdrowia oraz zgodę na przestrzeganie nowych zasad. Konieczne jest także podanie numeru tzw. szybkiego kontaktu.
  •  Dzieci nie mogą przynosić do przedszkola przytulanek ani innych zabawek.

 

 

 

Jak przygotować przedszkolaka do nowej sytuacji?

Zanim wyślemy dziecko do przedszkola, powinniśmy z nim porozmawiać i wyjaśnić, na czym polega trudność zaistniałej sytuacji. Warto zwrócić uwagę na zmiany, które mogły zajść w budynku i jego otoczeniu, tak, by nie były one dla niego szokiem. Szczególnie ważne jest uświadomienie maluchowi, jak duże znaczenie ma przestrzeganie zasad higieny, częstsze mycie rąk itp.

Przedstawione powyżej zasady są tymi ogólnymi, obowiązującymi w każdym przedszkolu. Ponadto placówki mogą tworzyć własny, wewnętrzny regulamin.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium