Newsletter
Zapisz się na nasz Newsletter i odbierz informacje o nowościach, promocjach i kuponach rabatowych.
Niebezpieczne zabawki – jak ich unikać?
Niebezpieczne zabawki – jak ich unikać?

Rynek produktów dziecięcych przepełniony jest różnego rodzaju zabawkami, które na pierwszy rzut oka wyglądają niewinnie, w rzeczywistości mogą być jednak bardzo groźne dla Twojego malucha. Przekonaj się, na co zwracać uwagę podczas zakupów, a co omijać szerokim łukiem.

 

Raporty na temat stanu zabawek publikuje wiele polskich oraz zagranicznych instytucji, m.in. Fundacja Warentest czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Niestety dane, które się w nich znajdują, nie napawają optymizmem. Tylko w 1 kwartale 2019 r. Inspekcja Handlowa działająca na zlecenie UOKiKu skontrolowała 580 partii zabawek sprzedawanych przez 82 firmy w 8 województwach. Zakwestionowano bezpieczeństwo prawie 30% z nich. Nieprawidłowości najczęściej dotyczą:

  • Zbyt wysokiego stężenia szkodliwych (również rakotwórczych!) substancji zawartych w produktach;
  • Obecności elementów, które mogą zostać połknięte przez dziecko lub doprowadzić do uszkodzenia ciała;
  • Niewłaściwych oznaczeń oraz mylących, mało precyzyjnych instrukcji obsługi (jeden z popularniejszych absurdów – „zabawka przeznaczona dla dzieci od urodzenia” przy jednoczesnym „nieodpowiednie dla dzieci poniżej 3 roku życia”);
  • Braku niezbędnych danych umożliwiających dotarcie do producenta albo importera.

 

 

Inspekcja Handlowa dokładnie sprawdziła również, czy w sprzedawanych zabawkach elektrycznych nie znajdują się niebezpieczne dla zdrowia substancje. Z 17 skontrolowanych produktów, takich jak zdalnie sterowane samochody czy grające zabawki w aż 11 wykryto przekroczone normy stężenia kadmu i ołowiu. Wskutek przeprowadzonej kontroli wiele produktów dla najmłodszych zostało wycofanych z użytku (jak chociażby zabawki sprzedawane przez sklepy PEPCO, które przegrzewały się podczas użytkowania).

Wyniki tych badań są zatrważające i pokazują, że być może codziennie, nieświadomie narażamy nasze pociechy na kontakt z niebezpiecznymi dla ich zdrowia, a czasem nawet życia produktami. Wbrew powszechnej opinii wady posiadały nie tylko tanie, plastikowe zabawki określane mianem „chińszczyzny”, choć to właśnie one stanowią duży odsetek wycofanych ze sprzedaży towarów, ale również niewłaściwe wykonane przedmioty drewniane. W ich przypadku zarzuty dotyczyły np. za słabych wiązań w huśtawach lub źle wyszlifowanych, ostrych powierzchni.

 

 

Z tego względu tak ważne są rozważne i świadome zakupy. Jak uniknąć tak fatalnej w skutkach pomyłki? Sposobów jest kilka:

  • Redukcja ilości plastikowych zabawek, kupowanie tylko przedmiotów posiadających certyfikaty, najlepiej pochodzących z EU (najważniejsze oznaczenia, które posiadają certyfikowane zabawki z tworzywa sztucznego to CE oraz EN71);
  • Dokładne sprawdzenie stanu zabawki przed podaniem jej dziecku, zweryfikowanie czy nie posiada niebezpiecznych lub łatwych do oderwania elementów;
  • Wybieranie naturalnych produktów z ekologicznych surowców;
  • Kierowanie się renomą producenta oraz opiniami innych użytkowników.

W naszym sklepie zawsze znajdziecie tylko atestowane, bezpieczne zabawki posiadające wszystkie niezbędne certyfikaty.

*przedstawione dane pochodzą z przytoczonych raportów UOKiKu, Inspekcji Handlowej oraz materiałów zebranych przez TVN24

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium