Newsletter
Zapisz się na nasz Newsletter i odbierz informacje o nowościach, promocjach i kuponach rabatowych.
Laktator – czy jest niezbędnym elementem wyposażenia młodej mamy? 0
Laktator – czy jest niezbędnym elementem wyposażenia młodej mamy?

Większość kobiet już na początku ciąży tworzy listę rzeczy, które będą potrzebne jej i maleństwu, gdy przyjdzie na świat. Zazwyczaj znajdują się na niej meble do dziecięcego pokoju, wózek, fotelik samochodowy, ubranka niemowlęce i ułatwiające karmienie stroje dla mamy, odpowiednie kosmetyki itp. A co z laktatorem? Czy rzeczywiście jest potrzebny? Jeśli tak, to jaki model wybrać?

 

Karmienie piersią to jeden z elementów macierzyństwa. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak wielkie znaczenie dla niemowlęcia ma mleko mamy. Zawiera ono nie tylko wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze, witaminy i minerały, ale również ogromną ilość przeciwciał, nukleotydów czy żywych komórek krwi, odpowiadających za budowanie odporności młodego organizmu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje karmienie wyłącznie piersią przynajmniej przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka oraz późniejsze kontynuowanie go przy jednoczesnym, stopniowym rozszerzaniu diety aż do ukończenia przez nie roku. Zdarza się jednak, że początki „mlecznej drogi” bywają bardzo trudne. Wtedy właśnie z pomocą przychodzi laktator.

 

Konieczność rozkręcenia laktacji

Pierwsze dni po porodzie bywają prawdziwym wyzwaniem dla świeżo upieczonej mamy. Wyczerpanie, ból, problemy z poruszaniem się i całkiem nowa rola, w której trzeba się odnaleźć, mogą przytłaczać. Do tego dochodzą problemu z laktacją, które na początku zdarzają się u większości kobiet. Najpierw pokarmu może być bardzo niewiele, co wywołuje stres u młodej matki i obawę, że jej dziecko się nie najada. Lekarze i położne laktacyjne zapewniają jednak, że najlepszym sposobem na pobudzenie laktacji jest częste przystawianie dziecka do piersi. Ssąc, pobudza ono zakończenia nerwowe znajdujące się  w sutkach, wpływając w ten sposób na zwiększenie wytwarzania dwóch hormonów mlecznych – prolaktyny i oksytocyny. Bardzo ważne są również karmienia nocne – jeśli jednak nie chcemy wybudzać dziecka zbyt często, możemy skorzystać z laktatora i odciągać niewielką ilość mleka co 2-3 godziny.

 

Nawał pokarmu

Po okresie problemów z karmieniem zazwyczaj pojawia się inny kłopot – nadmiar pokarmu. Kobiecy organizm produkuje wtedy znacznie więcej mleka, niż potrzebuje noworodek. Powoduje to ból piersi oraz zastoje pokarmu w kanalikach mlecznych, które mogą doprowadzić nawet do powstania stanu zapalnego. Sytuacja zazwyczaj normuje się ok. 2 tygodni po porodzie, kiedy organizm uczy się samodzielnie regulować potrzebną ilość pokarmu. Aby jednak zapobiec uczuciu bólu i dyskomfortu, warto odciągać niewielkie ilości mleka, gdy jest go za dużo.

 

Choroba

Zdarzają się sytuacje, w których matka nie powinna karmić dziecka. Należą do nich różnego rodzaju choroby wymagające leczenia farmakologicznego. Antybiotyki, leki hormonalne oraz inne silne środki przedostają się do krwi, a stamtąd do mleka i mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie maleństwa. Nie oznacza to jednak konieczności przerywania karmienia. Wystarczy odpowiednio wcześnie zgromadzić zapasy pokarmu. Po odciągnięciu można go bezpiecznie przechowywać przez kilka tygodni w zamrażarce. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w specjalne hermetycznie zamykane woreczki z miarką: https://naszsmyk.pl/pl/p/Lansinoh-Woreczki-na-pokarm-25-szt./3489.

 

 

Powrót do pracy

W życiu każdej mamy przychodzi moment powrotu do pracy. Nie musi on jednak oznaczać końca karmienia piersią. Dzięki laktatorowi możliwe jest odciągnięcie potrzebnej na cały dzień ilości pokarmu i podanie go dziecku przez kogoś innego za pomocą butelki. Z tego rozwiązania można skorzystać również, gdy dziecko zostaje na kilka godzin pod opieką innej osoby, bo mama chce odpocząć, spotkać się z przyjaciółkami, iść na zakupy czy do fryzjera 😊 Innymi słowy, jest to bardzo przydatny gadżet, który znacznie ułatwi opiekę nad niemowlęciem.

 

Jaki laktator wybrać?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów laktatorów:

Jeśli szukacie innych modeli, koniecznie zajrzyjcie do naszego sklepu https://naszsmyk.pl/pl/c/Laktatory/215, mamy ich wiele. Pamiętajcie również, że jeśli laktator jest Wam potrzebny jednorazowo lub np. na weekend, możecie go wypożyczyć. Taką opcję udostępnia wiele szkół rodzenia oraz poradni laktacyjnych.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium