Kiedy iść z dzieckiem do logopedy? 0
Kiedy iść z dzieckiem do logopedy?

Kiedy warto pójść z dzieckiem do logopedy? 

Dla niektórych może to być zaskoczeniem, ale do logopedy można pójść już z niemowlęciem. Pierwsze oznaki trudności w rozwoju narządów mowy mogą pojawić się nawet w 3. miesiącu życia, gdy dziecko nie wydaje dźwięków gardłowych typu „a-gggg”. Ten rodzaj porozumiewania się nazywamy głużeniem. Z kolei gdy niemowlak nie gaworzy w wieku 6-7 miesięcy, rodzic także powinien udać się na konsultację logopedyczną.

Dalszy rozwój mowy także jest określony w pewnych ramach czasowych. Gdy dziecko około roku nie potrafi wypowiadać pojedynczych słów, a dwuletnie dziecko zna kilkanaście słów i nie potrafi wypowiedzieć prostych zdań, takich jak: „Mama am”, to warto udać się do specjalisty z zakresu logopedii. Mówienie niewyraźne, niezrozumiałe artykułowanie słów, „zjadanie” głosek, czy ich niewymawianie w wieku, gdy dziecko powinno już to potrafić, to także wskazania do wizyty u logopedy. Można pójść z dzieckiem na konsultację także profilaktycznie, by sprawdzić, czy narządy mowy prawidłowo się rozwijają. Co ciekawe, gdy dziecku zakłada się aparat ortodontyczny, także warto udać się do logopedy, bo pomoże mu się do tego przystosować, to znaczy nauczyć się mówić z aparatem ortodontycznym lub ekspanderem, który może utrudniać prawidłową artykulację.               

Jakie nieprawidłowości w rozwoju mowy powinny skłonić do wizyty?

Poza wspomnianymi już zaburzeniami mowy wieku wczesnodziecięcego warto zwrócić uwagę na to, czy dziecko w danym wieku potrafi wypowiadać określone głoski. Gdy ma problem z wymawianiem głosek „s, z, c, dz” w wieku 4 lat albo nie potrafi wypowiadać głosek „sz, cz, dż, rz” w wieku 5 lat i mówi np. „safa” zamiast „szafa”, to także warto udać się do specjalisty.

Trzeba wiedzieć, że w wieku 6 lat dziecko powinno prawidłowo wymawiać głoskę „r”. Do logopedy można udać się także wtedy, gdy dziecko ma trudności z nauką pisania i czytania. Wszelkie zaburzenia mowy o podłożu psychicznym, gdy dziecko nie chce mówić w określonych sytuacjach bądź przestaje mówić, także są wskazaniem do odwiedzenia logopedy. Częstym problemem, który może pojawiać się w sytuacjach stresowych, jest jąkanie się. Ten problem, który jest dla dzieci bardzo wstydliwy, a z czasem się pogłębia, także można pokonać u logopedy.

Gdzie do logopedy?

Szukając usług logopedycznych dla dziecka, warto zapoznać się z ofertą na stronie: https://mindhealth.pl/specjalisci/logopeda. Dobry specjalista pomoże dziecku pokonać przejściowe problemy w mówieniu albo znacząco polepszyć artykulację. Logopeda jest osobą, która pomaga także dzieciom z różnymi zaburzeniami narządów mowy. Odpowiednia terapia logopedyczna przeznaczona jest chociażby dla dzieci ze spektrum autyzmu czy z zespołem Aspergera. Obejmuje między innymi naukę prawidłowego oddychania i przedłużania fazy oddechu. Logopedia pomaga również dzieciom niedosłyszącym. Dzięki ćwiczeniom są w stanie opanować wyraźniejszą mowę. Dzięki pracy z logopedą dziecko zyskuje większe poczucie własnej wartości, zwiększa się też jego pewność siebie. 

Jeśli zauważasz u dziecka jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju narządów mowy, trudności w komunikacji czy nawiązywaniu kontaktu, a także trudności w wyraźnym wysławianiu, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. Umów się na wizytę z dzieckiem u logopedy. Im szybciej zareagujesz, tym szybciej i lepiej będzie można zaradzić jego trudnościom. To żaden wstyd, a w ten sposób znacząco poprawisz komfort życia dziecka.                

Komentarze do wpisu (0)

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium