Bestsellery
Newsletter
Zapisz się na nasz Newsletter i odbierz informacje o nowościach, promocjach i kuponach rabatowych.
Jak skutecznie pozbyć się ciemieniuchy
Jak skutecznie pozbyć się ciemieniuchy

Ciemieniucha to bardzo częsta przypadłość pojawiająca się u niemowlaków, powstaje na skutek zbyt intensywnej pracy gruczołów łojowych.

Pierwszym jej objawem jest wysuszona skóra, z której tworzą się białe łuski, żółknące po pewnym czasie. Dolegliwość ta nie jest jakoś specjalnie groźna ani tym bardziej zaraźliwa, ale nie należy jej lekceważyć, żeby nie doprowadzić do zakażenia, które uniemożliwi skórze oddychanie. Najczęściej pojawia się ona na główce dziecka, rzadziej w okolicach brwi, nosa czy za uszami. Odpowiednia pielęgnacja i stosowanie kilku zasad pozwoli w krótkim czasie pozbyć się tego problemu, co nie znaczy, że zginie on bezpowrotnie, często pojawia się ponownie i od nowa trzeba z nim walczyć. Ważne jest, aby nie przegrzewać dziecka, ponieważ pot sprzyja powstawaniu ciemieniuchy.

Eliminowanie jej warto zacząć od zmiękczenia łusek przed każdym myciem poprzez natarcie główki oliwką dla dzieci lub tłustym kremem, przy czym należy stosować kremy jak najbardziej naturalne, niekoniecznie te, które są powszechnie polecane, bo mogą one zawierać silne związki chemiczne, które zwalczą ciemieniuchę, ale przyniosą inne negatywne skutki dla zdrowia dziecka. Nie stosujmy też preparatów poleconych przez kogoś, bo u naszego dziecka może to się nie sprawdzić a niekiedy może uszkodzić jego delikatną skórę. Na nasmarowaną główkę powinno się założyć bawełnianą czapeczkę.

Kolejny krok to mycie główki w bardzo łagodnych szamponach i wyczesanie łusek miękką szczoteczką przeznaczoną dla niemowląt. Do mycia można wykorzystać otręby pszeniczne lub płatki owsiane namoczone w wodzie, które zadziałają łagodząco na skórę dziecka i dodatkowo zmiękczą łuski. Mamy powinny się uzbroić w cierpliwość gdyż czynności te należy powtarzać codziennie i być w tym konsekwentne, ponieważ tylko wtedy można zobaczyć efekty.

W przypadku, gdy problem nie znika po upływie ok. 2 tygodni należy udać się z tym do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę problemu i poleci specjalistyczne leczenie. Przy eliminowaniu ciemieniuchy należy pamiętać, że nie wolno zdrapywać łusek palcami i na siłę, żeby nie uszkodzić delikatnej skóry dziecka i nie doprowadzić go rozprzestrzenienia się problemu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium