Newsletter
Zapisz się na nasz Newsletter i odbierz informacje o nowościach, promocjach i kuponach rabatowych.
Jak przechowywać mleko mamy? 0
Jak przechowywać mleko mamy?

Kobiece mleko to najlepszy i najzdrowszy pokarm, jaki może otrzymać niemowlę. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca podawanie go dzieciom przynajmniej do ukończenia przez nie 6 miesiąca życia. Czy wiecie, że mleko można odciągnąć znacznie wcześniej i przechowywać w lodówce lub zamrażarce? Dzięki temu maluch dostaje pełnowartościowe posiłki, nawet wtedy, gdy jego mama jest na zakupach, w pracy czy w kilkudniowej podróży.

 

Jak przechowywać kobiecy pokarm?

Na samym początku warto zaznaczyć, że odciąganie oraz gromadzenie mleka zawsze powinno się odbywać w sterylnych warunkach. Zarówno laktator, jak i wszystkie używane pojemniki muszą być czyste. Chcąc przechowywać pokarm w lodówce lub zamrażarce, trzeba się zaopatrzyć w specjalne, szczelnie zamykane pojemniki, wykonane z tworzywa sztucznego przeznaczonego do kontaktu z żywnością, czyli wolne od szkodliwych substancji, takich jak bisfenol A. Duży wybór tego typu produktów znajdziecie u nas https://naszsmyk.pl/pl/c/Woreczki-do-pokarmu/217.

 

Jak długo można przechowywać mleko?

Oczywiście wszystko zależy od temperatury, w jakiej będzie się ono znajdowało.

W warunkach pokojowych (czyli temp. ok. 25-37 stopni Celsjusza) możemy trzymać odciągnięte mleko maksymalnie 4 godziny. Jeśli więc zostawiamy dziecko z babcią lub opiekunką na kilka godzin, nie musimy wkładać go do lodówki – dzięki temu nie będzie wymagało podgrzewania przed podaniem. Jeśli temperatura otoczenia jest niższa niż 16 stopni, mleko będzie zdatne do spożycia nawet po upływie 24 godzin.

W lodówce, gdzie temperatura zazwyczaj jest niższa niż 4 stopnie Celsjusza, możemy przechowywać mleko 2-4 dni. Najlepiej umieścić je wtedy przy tylnej ścianie lodówki, gdzie temperatura jest najniższa i najbardziej stabilna.

W zamrażalniku, przy temperaturze niższej niż -14 stopni pokarm może leżeć aż 3-4 miesiące, natomiast jeśli posiadamy chłodziarkę przemysłową, pozwalającą na obniżenie temperatury do – 20 stopni, możemy przetrzymywać je nawet 6 miesięcy. Jest to idealne rozwiązanie dla kobiet, które mają dużo pokarmu i chcą zrobić „zapasy” np. na czas powrotu do pracy.

 

Jak podgrzewać mleko?

Jeśli pojemniki z pokarmem trzymamy w zamrażarce, najlepiej wcześniej wyciągnąć odpowiednią porcję i włożyć do lodówki. Tam rozmrozi się ono w ciągu ok. 12 godzin (np. w nocy), a rano będziemy mogli delikatnie podgrzać je w kąpieli wodnej. Jak to zrobić? Przelewamy porcję  mleka do butelki i umieszczamy ją w ciepłej lub gorącej wodzie, do momentu uzyskania odpowiedniej temperatury. Można w tym celu użyć podgrzewacza dla niemowląt lub niewielki garnek.

 

Ważne!

Mleka mamy nie podgrzewamy w kuchence mikrofalowej, w piekarniku ani na palniku kuchenki gazowej czy elektrycznej, ponieważ w ten sposób zniszczymy wszystkie cenne składniki.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium