Newsletter
Zapisz się na nasz Newsletter i odbierz informacje o nowościach, promocjach i kuponach rabatowych.
Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? 0
Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka?

Zdrowe uzębienie ma niezwykle duży wpływ nie tylko na nasz wygląd i samopoczucie, ale również na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Właściwa higiena jamy ustnej jest tak samo ważna w przypadku zębów mlecznych, jak i stałych. Okazuje się jednak, że wielu rodziców nie wie, jak czyścić zęby swoich dzieci i kiedy wybrać się na pierwszą wizytę u stomatologa.

 

Pesymistyczne statystyki

Specjaliści alarmują, że próchnica to jedna z najpopularniejszych chorób jamy ustnej, na którą cierpi aż 95% dorosłych osób w naszym społeczeństwie! Niewiele lepiej sytuacja wygląda w przypadku dzieci – ubytki w zębach ma ponad połowa pięciolatków. Próchnica, choć może wydawać się błahym schorzeniem, nieleczona niesie ze sobą poważne konsekwencje. Nie tylko prowadzi do powstawania coraz większych, bolesnych ubytków  w zębach, chorób przyzębia i dziąseł, ale również negatywnie wpływa na zdrowie całego organizmu. Gromadzące się w jamie ustnej bakterie dostają się do krwiobiegu, powodując m.in. choroby reumatyczne, problemy z sercem i nerkami, stany zapalne stawów, a nawet nowotwory.

Dobra wiadomość jest taka, że nawet zaawansowaną próchnicę można całkowicie wyleczyć i skutecznie zapobiegać jej nawrotowi dzięki właściwej profilaktyce.

 

Oswajanie ze szczoteczką

Dbanie o higienę jamy ustnej jest jednym z tych nawyków, które powinniśmy pielęgnować u naszych dzieci od najmłodszych lat. Specjaliści zalecają, by regularnie myć zęby od momentu pojawienia się ich. Oczywiście dla niemowląt, którym dopiero wyrzynają się ząbki, należy wybrać odpowiednią, miękką szczoteczkę lub specjalną nakładkę na palec, którą możemy nie tylko wyczyścić z gromadzących się bakterii zęby i język, ale również masować dziąsła, co przynosi dużą ulgę w okresie ząbkowania. Znajdziecie je tutaj: https://naszsmyk.pl/pl/searchquery/szczoteczka+do+z%C4%99b%C3%B3w/1/desc/5?url=szczoteczka,do,z%C4%99b%C3%B3w .

Niezwykle ważny jest również właściwy dobór pasty do zębów – w przypadku niemowląt ząbki można myć za pomocą samej szczoteczki, natomiast u dzieci powyżej 1 roku życia konieczne jest zakup pasty dostosowanej do wieku (informację na ten temat można znaleźć na tubce), z odpowiednią ilością fluoru. Warto przyzwyczajać maluchy do mycia zębów przynajmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.

 

Dobre nawyki

Kiedy dziecko ma już komplet zębów mlecznych, konieczna jest bardziej zaawansowana pielęgnacja. Jako rodzice powinniśmy pokazywać maluchom prawidłowe sposoby szczotkowania zębów oraz dbać o to, by czyściły je dokładnie. W tej kwestii pomocny będzie stoper lub szczoteczki z wbudowanym minutnikiem. Na rynku można również znaleźć specjalne płyny lub pasty barwiące zęby, pokazujące czy zostały one dobrze umyte. Stomatolodzy zalecają również, żeby pomagać w czyszczeniu zębów dzieciom aż do 10 roku życia. Ważne jest także stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, zapobiegającym namnażaniu się bakterii w ciągu dnia oraz – jeśli pojawiają się stałe zęby  – nitkowanie. U maluchów posiadających wyłącznie uzębienie mleczne, nić dentystyczną można zastąpić specjalnym irygatorem do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych https://naszsmyk.pl/pl/p/Haxe-Bezprzewodowy-irygator-do-jamy-ustnej/20067, który jest znacznie łatwiejszy i szybszy w obsłudze.

 

Złe przyzwyczajenia

Na zdrowie jamy ustnej wpływ ma nie tylko właściwa higiena, ale również dobre nawyki. O czym powinniśmy pamiętać, by nasze dzieci cieszyły się pięknym i zdrowym uśmiechem? Oto najważniejsze zasady:

  • Ograniczenie do minimum ilości podawanych dzieciom słodyczy, dbanie o zdrową, zbilansowaną i różnorodną dietę;
  • Mycie zębów przed snem i rezygnacja z dopajania mlekiem lub innymi napojami (z wyjątkiem wody) w nocy, w przypadku dzieci powyżej 1 roku życia – nocne karmienie oraz słodkie soki spożywane w nocy są częstą przyczyną tzw. próchnicy butelkowej, prowadzącej do deminerelizacji szkliwa oraz powstawania ubytków w zębach (aby tego uniknąć, po podaniu dziecku nocnej porcji mleka, warto dać mu do popicia wodę);
  • Dbanie o to, by dziecko zawsze jadło własnymi sztućcami, posiadało swój czysty kubeczek, smoczek itp. – choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, próchnicę przenosimy razem ze śliną!

Wizyta patronażowa

Lekarze stomatolodzy zalecają wykonywanie przeglądów jamy ustnej oraz higienizację raz na pół roku w przypadku dorosłych i raz w roku u dzieci. Kiedy jednak wybrać się na pierwszą wizytę? Im wcześniej, tym lepiej! Do gabinetu stomatologicznego można zabrać już 1,5 rocznego malucha, aby oswajać go z nowym miejscem i sytuacją, natomiast w wieku 2,5-3 lat, kiedy dziecko ma już komplet zębów mlecznych, jest ona absolutnie konieczna. Dentysta sprawdzi stan zdrowia zębów, podzieli się wskazówkami dotyczącymi prawidłowej pielęgnacji, a jeśli będzie to konieczne, naprawi ubytki. Może również zaproponować dodatkowe zabiegi profilaktyczne, takie jak fluoryzacja, lakierowanie czy lakowanie zębów. Dzieci w wieku szkolnym, które posiadają już stałe lub mieszane uzębienie powinny również odbyć wizytę u ortodonty, który sprawdzi, czy zgryz rozwija się prawidłowo.

Na pierwszą wizytę stomatologiczną najlepiej wybrać sprawdzony gabinet dostosowany do potrzeb dzieci, tak, by pozytywnie zapamiętały to miejsce.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium