Bestsellery
Newsletter
Zapisz się na nasz Newsletter i odbierz informacje o nowościach, promocjach i kuponach rabatowych.
Jak dobrze wyprać pierwsze ubranka dla dziecka
Jak dobrze wyprać pierwsze ubranka dla dziecka

Ubranka dla noworodków powinny być odpowiednio uprane i uprasowane, aby nie drażniły wrażliwej i bardzo delikatnej skóry maluchów, o którą rodzice powinni dbać ze szczególną troską.

Ważne jest, aby z ciuszków pozbyć się wszelkich roztoczy i drobnoustrojów, które mogą uczulić dziecko. Ciuszki należy prać w delikatnych środkach, o jak najmniejszej zawartości detergentów i substancji zapachowych oraz posiadających pozytywną opinie Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Na proszkach takich powinna być informacje, że są przeznaczone do odzieży dziecięcej od pierwszych dni życia. Konieczna jest obserwacja skóry malucha, ponieważ może być uczulony na jakiś składnik proszku i wtedy niezbędna będzie jego zmiana.

Zaleca się, aby po praniu zastosować podwójne płukanie, żeby dokładnie pozbyć się pozostałości proszku. Nie powinno się używać płynów do płukania, ponieważ wnikają one w tkaninę i mogą wywołać alergie u maluszka. Z kolei, jeżeli istnieje potrzeba wyprania ręcznego, powinno używać się do tego delikatnych płatków mydlanych a następnie bardzo dokładnie wypłukać.

Istnieje rozbieżność, jeżeli chodzi o temperaturę prania. Producenci większości ubranek zalecają, aby prać je w temperaturze 30 – 40ºC stopni ze względu utratę koloru, natomiast roztoczy, bakterii i grzybów pozbywamy się w temperaturze 60ºC. Warto, więc rozważyć kupno ubranek z naturalnych tkanin i w jasnych kolorach, aby nie martwić się, że szybko się odbarwiają i z kolei mieć pewność, że są dobrze uprane i nie podrażnią skóry noworodka. Silnie zbrudzone pieluchy flanelowe, tetrowe czy śliniaczki można prać w wyższych temperaturach, nawet 90ºC. Dużych zabrudzeń można się pozbyć przy użyciu szarego mydła.

Nie powinno się prać niemowlęcych ciuszków z ciuchami innych domowników.

Rzeczy dla noworodków po odpowiednim upraniu należy uprasować, ponieważ jest to dodatkowa sterylizacja ubrań a także wygładzenie tkaniny i tym samym ochrona przed podrażnieniami.
Przyszłe mamy powinny być świadome, że rzeczy nowe, bezpośrednio ze sklepu, które mogłoby się wydawać są czyste także należy uprać, gdyż są siedliskiem milinów bakterii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium