Newsletter
Zapisz się na nasz Newsletter i odbierz informacje o nowościach, promocjach i kuponach rabatowych.
Jak chronić dziecko przed słońcem? 0
Jak chronić dziecko przed słońcem?

Piękna aura za oknem i możliwość zabawy na świeżym powietrzu to dla dzieci zazwyczaj powód do radości. Jako opiekunowie musimy jednak pamiętać, by zapewnić im bezpieczeństwo w obliczu coraz wyższych temperatur.

 

Dlaczego słońce może być niebezpieczne?

Ciepłe promienie słoneczne poprawiają nasz nastrój, sprawiają, że mamy większą ochotę na aktywność fizyczną i z radością przebywamy na zewnątrz. Odpowiadają również za wytwarzanie w naszym organizmie witaminy D. Są bardzo ważne dla naszego samopoczucia oraz właściwego funkcjonowania, mogą jednak być również bardzo niebezpieczne.

Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować poparzenia, a promieniowanie ultrafioletowe przyczynia się do szybszego starzenia komórek i powstawiania wielu chorób skórnych, z nowotworami na czele. Ponadto wysoka temperatura może prowadzić do szybkiego odwodnienia, bólu i zawrotów głowy, a nawet wystąpienia udaru słonecznego. Na szkodliwe działanie promieni UV najbardziej narażone są dzieci, ponieważ ich skóra jest znacznie cieńsza i delikatniejsza niż w przypadku dorosłych, a ponadto najczęściej spędzają one na zewnątrz znacznie więcej czasu.

 

 

Jak chronić dzieci przed słońcem?

Oczywiście nie zalecamy zamykania pociech w domu, szczególnie podczas pięknej, słonecznej pogody. Ruch, świeże powietrze i słońce są bardzo ważne dla ich organizmu, warto jednak zastosować się do kilku zasad. Oto one:

  • W wyjątkowo ciepłe dni najlepiej unikać ekspozycji na słońce w godzinach 11.00- 15.00 – jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci poniżej 1 roku życia, dla których przegrzanie może być tragiczne w skutkach;
  • Czas przebywania na słońcu (np. podczas urlopu) powinien być stopniowo wydłużany, zaczynając od kilku minut;
  • Warto zachęcać pociechy do zabawy w cieniu;
  • Dzieci należy ubierać odpowiednio do pogody – lekkie, przewiewne stroje i kapelusz lub czapka przeciwsłoneczna to obowiązkowe elementy – warto również pomyśleć o okularach słonecznych z filtrami (koniecznie kupionych u optyka lub w specjalistycznym sklepie);
  • Dzieci muszą mieć stały dostęp do wody – najlepiej w temperaturze pokojowej – ponieważ w czasie upałów bardzo szybko się odwadniają. Do picia na spacerach polecamy nasze praktyczne i urocze bidony: https://naszsmyk.pl/pl/searchquery/bidon/1/desc/5?url=bidon;
  • Konieczne jest zadbanie o właściwą ochronę skóry – wybierając krem, najlepiej kupić taki, który chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Minimalna współczynnik ochrony (tzw. faktor) odpowiedni dla dzieci to 30. Przy jasnej karnacji, występowaniu piegów lub dużej ilości znamion zalecany jest faktor 50. Zaleca się używanie kosmetyków dla dzieci, ponieważ ich skład jest łagodniejszy. Kremy przeciwsłoneczne dla maluchów znajdziecie tutaj: https://naszsmyk.pl/pl/c/Na-slonce-i-wiatr/220

 

Jak nakładać krem z filtrem?

Zakup właściwego kosmetyku nie wystarczy. Równie ważna jest jego odpowiednia aplikacja. Krem z filtrem powinniśmy nakładać na całe ciało (można kupić osobny preparat do ciała i osobny do twarzy lub 2 w 1) i dokładnie wsmarować. Najlepiej zrobić to minimum 20 minut przed wyjściem na słońce. Jeśli planujemy pobyt na plaży lub basenie, koniecznie powinniśmy wybrać krem wodoodporny.

UWAGA: W celu uniknięcia poparzeń słonecznych, aplikację kremu z filtrem należy powtarzać co 2-3 godziny, a w przypadku kosmetyków wodoodpornych po każdym wyjściu z wody i wytarciu ciała ręcznikiem, który ściera nałożoną wcześniej warstwę ochronną.

 

 

Co zrobić, gdy dojdzie do poparzeń słonecznych?

Najlepiej unikać takich sytuacji, stosując powyższe zasady. Jeśli jednak dziecku zdarzy się zbyt długa ekspozycja na słońce, powinniśmy jak najszybciej złagodzić jej skutki.

  • Pieczenie skóry złagodzi delikatny okład np. z pieluszki tetrowej zamoczonej w chłodnej wodzie;
  • Do eliminacji zabezpieczeń nadadzą się specjalne nawilżające kremy chłodzące (przeznaczone dla dzieci, najlepiej kupione w aptece);
  • Oprócz nawilżenia i schłodzenia skóry konieczne jest właściwe nawodnienie organizmu – w ty celu najlepiej sprawdzi się woda w temperaturze pokojowej.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak silne pieczenie, pękanie skóry i powstawanie pęcherz, ból albo zawroty głowy, wymioty czy gorączka konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

Pamiętajmy, że w nadchodzącym sezonie wakacyjnym bezpieczeństwo naszych dzieci jest równie ważne, jak wypoczynek i dobra zabawa.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium