Newsletter
Zapisz się na nasz Newsletter i odbierz informacje o nowościach, promocjach i kuponach rabatowych.
Co wiesz na temat pracy położnej? 0
Co wiesz na temat pracy położnej?

Większość osób kojarzy jej rolę tylko z odbieraniem porodów lub udzielaniem wskazówek świeżo upieczonym mamom. Niewiele kobiet wie, że położne mają  o wiele szersze kompetencje, a z ich pomocy i wsparcia można korzystać już od pierwszych tygodni ciąży.

Zakres działań położnych jest bardzo szeroki, dlatego, aby dokładnie go przedstawić, podzieliliśmy go na 3 etapy.

 

Ciąża 

Z opieki i wsparcia położnej można korzystać już od momentu poczęcia. Co ciekawe, w Polsce możliwy jest wybór położnej na osobę prowadzącą ciążę. Ma ona niemal takie same uprawnienia jak lekarz, nie może jedynie wykonywać badania USG, na które ciężarna musi się zgłosić do poradni ginekologicznej.

Rola położnej zaczyna się tuż po podjęciu decyzji o powiększeniu rodziny. Pomaga przyszłym mamom przygotować się do ciąży, doradza wprowadzenie odpowiednich zmian w diecie czy wykonanie niezbędnych badań. W Polsce każda ciężarna kobieta może korzystać z bezpłatnej opieki położniczej, wystarczy, że uzupełni odpowiednią deklarację w przychodni, do której uczęszcza na co dzień.

Od 20 tygodnia ciąży przyszła mama może uczestniczyć w specjalnych spotkaniach edukacyjnych, organizowanych raz w tygodniu. Po upływie 32 tygodnia częstotliwość tych spotkań dwukrotnie się zwiększa.

Wiele poradni przyszpitalnych prowadzi również bezpłatne szkoły rodzenia. W proponowanych przez nie zajęciach mogą brać udział nie tylko przyszłe matki, ale również ojcowie.

 

 

 Poród

 Rola położnej w czasie porodu jest bardzo ważna. To ona dba o jego prawidłowy przebieg, wykrywa wszelkie nieprawidłowości, współpracuje z rodzącą, aby bezpiecznie i bezboleśnie przeprowadzić ją przez wszystkie jego etapy. Pomaga w znalezieniu najwygodniejszej pozycji oraz stara się zapewnić kobiecie poczucie komfortu. Wraz z rozwojem akcji porodowej pomaga pojawić się dziecku na świecie oraz ocenia jego stan zaraz po narodzinach. Zazwyczaj, w ostatnim etapie porodu towarzyszy lekarz ginekolog, nie jest to jednak konieczne. Położna ma na tyle duże kompetencje, że jeśli przebiega on bez komplikacji, jest w stanie ze wszystkim poradzić sobie sama.

 

 

Opieka poporodowa

 Zaraz po urodzeniu dziecka większość kobiet potrzebuje wsparcia i opieki. Już na sali poporodowej mogą one liczyć na położne, pomagające m.in. w czynnościach higienicznych. Dbają one również o dobre samopoczucie podopiecznych, rozwiązują problemy laktacyjne i uczą opieki nad noworodkami.

Również po wyjściu ze szpitala kobieta ma prawo do profesjonalnej opieki. Każdej młodej mamie w okresie połogu przysługują minimum 4 bezpłatne wizyty patronażowe, podczas których położna ocenia stan kobiety oraz noworodka, pomaga w kąpieli, waży dziecko i udziela potrzebnych rad. Jeżeli występuje taka potrzeba, można korzystać z domowych wizyt położnej aż do ukończenia przez niemowlę 2 miesiąca życia.

W wielu szpitalach  wykwalifikowane położne prowadzą również poradnie laktacyjne, ułatwiające młodym mamom początek karmienia piersią. Często organizują również kursy pierwszej pomocy, czy  noszenia dzieci w chustach.

 

 

Są  obecne na każdy etapie, od momentu zaplanowania potomstwa, aż po pierwsze miesiące życia dziecka. Choć często są niedoceniane, mają dużą wiedzę i doświadczenie. Przygotowują kobietę do ciąży, porodu i macierzyństwa, towarzyszą jej przez cały czas trwania porodu, a następnie uczą opieki nad noworodkiem.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium