Newsletter
Zapisz się na nasz Newsletter i odbierz informacje o nowościach, promocjach i kuponach rabatowych.
Bolesne ząbkowanie – jak ulżyć niemowlęciu?
Bolesne ząbkowanie – jak ulżyć niemowlęciu?

Pojawianie się zębów to nowy i bardzo ważny etap w życiu dziecka. Niestety często wiąże się z bólem, złym samopoczuciem i ogólnym rozdrażnieniem. Jak możliwie najłatwiej przejść przez ten trudny okres? Mamy kilka rad.

 

 

Kiedy niemowlęciu zaczynają wyrastać ząbki?

Ząbkowanie u większości dzieci rozpoczyna się pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia. Oczywiście niewielkie odchylenia od tej normy nie są niczym niepokojącym, ponieważ organizm niemowlęcia rozwija się we własnym, indywidualnym tempie, a zęby zaczynają się wyżynać przez dziąsła dopiero w momencie, w którym ich szkliwo jest już w pełni ukształtowane. Ich pojawienie się umożliwia wprowadzanie do diety nowych rodzajów pokarmów, ponieważ dziecko nabywa umiejętność rozdrabniania, rozcierania i żucia.

Jako pierwsze najczęściej wyżynają się siekacze, dzięki którym możliwe jest odgryzanie kawałków pożywienia i przesunięcie w stronę zębów przedtrzonowych i trzonowych, rosnących w bocznej i tylnej części żuchwy, które najczęściej zazwyczaj pojawiają się między 13-20 miesiącem życia. Należy jednak pamiętać o tym, że nawet jeśli dziecko posiada już kilka zębów, pozostawianie go samego podczas jedzenia jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do zadławienia.

 

 

Jakie są najczęstsze objawy ząbkowania?

Niestety twarde i ostre zęby przebijające się przez dziąsła nie są dla dziecka niczym przyjemnym. Wiążą się z różnymi dolegliwościami bólowymi oraz charakterystycznymi w tym okresie zachowaniami. Do najpowszechniejszych z nich należą:

  • Wkładanie wszystkiego do buzi związane ze swędzeniem dziąseł,
  • Intensywne ślinienie się,
  • Rozdrażnienie, problemy ze snem, złe samopoczucie,
  • Płaczliwość
  • Podwyższona temperatura
  • Biegunka

 

 

Jak radzić sobie z trudnym ząbkowaniem?

Jeśli temperatura jest podwyższona, a do tego pojawia się intensywny płacz, świadczący o długotrwałych dolegliwościach bólowych, konieczne będzie podanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Jego dawkowanie oraz częstotliwość stosowania najlepiej skonsultować z lekarzem. Warto również stosować sprawdzone, domowe metody, które przynoszą dziecku ulgę:

  • Na rozpulchnione i przekrwione dziąsła można zastosować jeden z dostępnych w aptekach żeli łagodzących i znieczulających. W większości z nich znajduje się mentol, który dodatkowo chłodzi obolałe miejsca.
  • Swędzenie dziąseł i nieustanną chęć gryzienia można pokonać za pomocą gryzaków. Sprawdzą się zarówno te kupione w sklepie – np. te wypełnione wodą, które przed użyciem można dodatkowo schłodzić w lodówce (znajdziecie je tutaj:https://naszsmyk.pl/pl/c/Gryzaki/190), jak i zrobione samodzielnie – w tym przypadku można wykorzystać np. obraną i włożoną na  15-30 min. Do lodówki marchewkę. Można dać dziecku również czerstwą skórkę z chleba lub wafle ryżowe, które świetnie nadają się do pocierania swędzących miejsc.
  • Obfite ślinienie nie jest łatwe do opanowania. Aby jednak zmniejszyć ilość zalewającej ubrania śliny, warto zaopatrzyć niemowlę w śliniak. Najlepiej również w tym okresie zrezygnować z podawania dziecku soków owocowych, ponieważ ich kwaśny smak może nasilać wytwarzanie nadmiaru śliny.
  • Najlepszym lekiem na rozdrażnienie jest natomiast spokojna, cierpliwa i kojąca obecność mamy oraz innych bliskich osób. Poczucie bezpieczeństwa i miłości z pewnością sprawią, że niemowlę poczuje się lepiej.

 

Należy również pamiętać, że dziecko w tym okresie może mieć obniżony apetyt. Nie warto go zmuszać do jedzenia, zdecydowanie lepiej przeczekać ten trudny moment, karmiąc niemowlę wtedy, gdy się tego domaga. Wyżynanie się zębów nie jest również najlepszą chwilą na rozszerzanie diety, ponieważ dolegliwości bólowe występujące przy ząbkowaniu łatwo pomylić z alergią pokarmową (płacz, biegunka), a nowe, intensywne smaki mogą dodatkowo podrażniać dziąsła.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium