Newsletter
Zapisz się na nasz Newsletter i odbierz informacje o nowościach, promocjach i kuponach rabatowych.

Adaptacja w przedszkolu – jak przeprowadzić przez nią dziecko?

0
Adaptacja w przedszkolu – jak przeprowadzić przez nią dziecko?

Czy poranne wyjścia do przedszkola bez płaczu są możliwe? Oczywiście. Wystarczy zastosować kilka sprawdzonych metod, które pozwolą dziecku szybkiej zaaklimatyzować się  nowym miejscu i przyzwyczaić do kilkugodzinnej rozłąki z mamą.

 

Trudne początki

Pierwsze dni w przedszkolu lub żłobku to bez wątpienia trudny okres zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Jest to całkowicie zrozumiałe – kilkulatek nagle znajduje się w zupełnie nowej, nieznanej mu sytuacji, otaczają go ludzie i przedmioty, których nigdy wcześniej nie widział, a na dodatek z pola widzenia znika mama, która do tej pory stanowiła gwarancję bezpieczeństwa i spokoju. Powoduje to lęk i niepewność. Dzieci już od progu zaczynają marudzić, płaczą, nie chcą wypuścić rodzica. U niektórych przeradza się to nawet w bunt lub napady histerii. Takie zachowanie nie jest jednak regułą – są dzieci, które bardzo szybko przyzwyczajają się do nowego stanu rzeczy i niemal od początku przychodzą do przedszkola zadowolone, bez strachu i płaczu. W pewnym stopniu zależy to od indywidualnych cech charakteru, jednak wiele można osiągnąć również właściwym przygotowaniem.

 

Jak powinna wyglądać adaptacja w przedszkolu?

Aby osiągnąć jak najlepsze efekty i dobrze przygotować dziecko do rozpoczęcia roku przedszkolnego, najlepiej zacząć przynajmniej kilka tygodni wcześniej. Jak? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

  1. Rozmawiaj z dzieckiem – opowiedz mu o tym, jak będzie wyglądał jego dzień w przedszkolu, kogo tam spotka, zaznaczaj, że każdego dnia będziesz po niego przychodzić o określonej godzinie.

 

  1. Zaaranżuj zabawę w przedszkole – możesz do tego wykorzystać pluszaki lub inne lubiane przez dziecko zabawki. Ważne, żeby zobaczyło, że przedszkole może kojarzyć się z czymś miłym.

 

 

  1. Podczas spaceru pokaż dziecku budynek przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Dzięki temu stanie się ono realnym, już trochę lepiej poznanym miejscem. Świetnie, jeśli uda Wam się chociaż przez płot zobaczyć również przynależny do przedszkola plac zabaw czy ogród i bawiące się tam dzieci.

 

  1. Spróbuj nawiązać kontakt z rówieśnikami, którzy znajda się w tej samej grupie przedszkolnej. Jeśli dzieciom uda się poznać, później będzie im raźniej.

 

 

  1. Zapisz się na zajęcia adaptacyjne w przedszkolu – zazwyczaj trwają one ok. godziny dziennie przez kilka dni – dziecko może przyjść z rodzicem i obserwować grupę, powoli się do niej przyzwyczajając.

 

  1. Zawsze wywiązuj się z obietnic danych dziecku – jeśli umawiacie się, że odbierzesz je po obiedzie, albo podwieczorku, bądź o tej porze. Dzięki temu poczuje się pewnie i bezpiecznie, wiedząc, na pewno po nie przyjdziesz.

 

 

Niestety z powodu trwającej pandemii w wielu przedszkolach i żłobkach zajęcia adaptacyjne zostały odwołane. Można jednak poprosić dyrekcję wybranej placówki o przesłanie zdjęć sali oraz grupy przedszkolnej, by chociaż w ten sposób przybliżyć ją dziecku

Warto również uzbroić się w cierpliwość i pozytywne nastawienie, ponieważ proces adaptacji w nowym miejscu u każdego dziecka przebiega inaczej i w niektórych przypadkach może zająć nieco więcej czasu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium