Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać dla dziecka, które nie jest uczniem?

21 sierpnia 2024 ubezpieczenie zdrowotne


Każda osoba podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu jest zobowiązana do zgłoszenia do niego swoich dzieci. Mogą one leczyć się bezpłatnie w strukturach NFZ do ukończenia 18. roku życia lub, jeśli kształcą się dalej (np. na studiach), także do ukończenia 26. roku życia. Zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie zdrowotne możesz wybrać dla dziecka, które się nie uczy, by zapewnić mu leczenie w razie wypadku czy choroby? Podpowiadamy!

Do którego roku życia dziecko jest ubezpieczone?

Każde dziecko zgłoszone przez Ciebie do ubezpieczenia zdrowotnego podlega mu do kończenia 18. roku życia lub, jeśli uczy się dalej, do 26. roku życia. Osoby, które mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, mogą być zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny bezterminowo. 

Dziecko, które kończy szkołę ponadpodstawową (liceum czy technikum), powinno zostać wyrejestrowane z ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny i ponownie zarejestrowane, jeśli w kolejnych miesiącach znów podejmie naukę. 

Zastanawiasz się, co z ubezpieczeniem zdrowotnym dziecka, które się nie uczy, bo ma wakacje po ukończeniu klasy maturalnej? Otóż takie osoby mogą korzystać ze świadczeń zapewnianych przez NFZ jeszcze przez okres 6. miesięcy od dnia zakończenia nauki (lub skreślenia z listy uczniów). Podobnie jest w przypadku studiów lub szkoły doktorskiej, jednak prawo do leczenia w ramach publicznej opieki zdrowotnej obowiązuje jedynie przez 4 miesiące od ukończenia nauki bądź skreślenia z listy studentów/doktorantów. 

Co oprócz ubezpieczenia zdrowotnego?

Rodzice uczniów (także pełnoletnich studentów) mogą je wesprzeć, wykupując indywidualne ubezpieczenie NNW dla dziecka. To dodatkowa polisa, która zapewnia świadczenie, gdy dziecko ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi. Przewiduje także m.in. wypłatę za pobyt w szpitalu. 

Ubezpieczenie zdrowotne zapewnia dostęp do publicznej służby zdrowia m.in. podstawowej opieki medycznej czy leczenia szpitalnego, a NNW szkolne jest dodatkowym wsparciem finansowym. Pieniądze można przeznaczyć z reguły na dowolny cel np. na prywatną rehabilitację. Co ciekawe polisa NNW szkolna może być zarówno ubezpieczeniem NNW dla studenta, jak i ubezpieczeniem dziecka w przedszkolu. W zależności jednak od potrzeb ubezpieczonego powinna mieć inny zakres. 

Co z ubezpieczeniem zdrowotnym dziecka, które się nie uczy?

Twoje dziecko zakończyło naukę, nie planuje jej kontynuować, jednak jeszcze nie podjęło pracy? W takim razie nie może być ponownie zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, ani z tytułu umowy zlecenia, umowy o pracę czy rozpoczęcia działalności gospodarczej. 

Status osoby bezrobotnej

By uzyskać możliwość bezpłatnego leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, Twoje dziecko może zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Od momentu rejestracji w powiatowym urzędzie pracy będzie objęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ

Innym sposobem na zapewnienie ubezpieczenia zdrowotnego dla dziecka, które się nie uczy, to prywatne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Trzeba za nie zapłacić, a wysokość składki jest zależna od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w danym kwartale. Ubezpieczenie zapewnia dostęp do takich samych świadczeń, jak w przypadku osób objętych powszechnym (czyli obowiązkowym) ubezpieczeniem zdrowotnym, czyli m.in.:

  • podstawowej i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej,

  • hospitalizacji,

  • rehabilitacji, 

  • opieki stomatologicznej, 

  • opieki psychiatrycznej, 

  • leczenia uzdrowiskowego (sanatoryjnego),

  • refundacji leków i środków medycznych,

  • świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych,

  • itd.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje dziecko, możesz także zdecydować się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Towarzystwa sprzedają je w formie pakietu medycznego. 

Ważne!

Taka polisa może być także dodatkową ochroną dla dziecka, któremu ubezpieczenie zdrowotne przysługuje. Dzięki takiemu pakietowi medycznemu Twoja pociecha może uzyskać szybciej pomoc specjalistów, jeśli np. w ramach NFZ czas oczekiwania na wizytę jest zbyt długi. Taka prywatna polisa jest więc uzupełnieniem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, a wraz z NNW szkolnym tworzy skuteczną tarczę ochronną dziecka. Co istotne, ubezpieczenie NNW dziecka wygasa, gdy dziecko przestaje się uczyć, a prywatne ubezpieczenie zdrowotne będzie obowiązywać tak długo, jak tylko zechcesz i będziesz opłacać składkę. 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne zapewnia dostęp do placówek medycznych, z którymi dane towarzystwo ma podpisaną umowę. Co ważne, zaletą takiego pakietu medycznego w porównaniu ze zwykłą wizytą u lekarza w gabinecie prywatnym jest to, że nie musisz każdorazowo płacić za wizytę. Wystarczy, że raz opłacisz składkę, której wysokość jest zależna m.in. od zakresu ubezpieczenia i możesz korzystać ze świadczeń w ramach warunków umowy. Warto wykupić takie ubezpieczenie dla całej rodziny i objąć nią wszystkich członków – nie tylko tych, którym nie przysługuje już prawo do leczenia w ramach NFZ.

Zakres świadczeń

Oto, jakie świadczenia może obejmować prywatne ubezpieczenie zdrowotne:

  • konsultacje z lekarzem POZ, pediatrą,

  • konsultacje z lekarzem specjalistą, a nawet profesorskie,

  • diagnostyka laboratoryjna i obrazowa,

  • prowadzenie ciąży, 

  • zabiegi ambulatoryjne,

  • szczepienia,

  • testy alergiczne,

  • fizjoterapia, 

  • transport medyczny, 

  • teleporady,

  • itd.

Wybierając prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka, które się nie uczy, zwróć uwagę na jego potrzeby i dowiedz się, czy dana polisa przewiduje dostęp do lekarzy specjalistów, szczególnie mu potrzebnych np. okulisty, dermatologa, alergologa itd. 

Podsumowanie

Zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dla dziecka, które się nie uczy to zdecydowanie najlepsza opcja spośród wszystkich tu przedstawionych. Skraca czas oczekiwania na wizytę u lekarza i pozwala na znaczne oszczędności, jeśli i tak Twoje dziecko uczęszcza do lekarzy w ramach ich prywatnej praktyki. 

Artykuł sponsorowany

Redakcja naszsmyk.pl

Cześć, witamy na naszym blogu! Znajdziesz tutaj przydatne informacje z dziedziny dietetyki i parentingu, dzięki którym będziesz mógł zadbać o swoje zdrowie, a także zdrowie swojej rodziny. Poznaj niesamowite ciekawostki ze świata makijażu i pielęgnacji, a także odkryj najlepsze sposoby na proste i efektywne stylizacje! Zapraszamy do lektury.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym są winiety online

Czym są winiety online?

16 października 2024

Niejeden czy nie jeden? pisownia
alei czy aleji

Jesteś zainteresowany reklamą?