Decyzja o rozwodzie nigdy nie jest prosta – szczególnie wtedy, kiedy małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci. Czasami jednak zdarza się, że rozstanie rodziców jest najlepszym, co może spotkać dziecko. Jeśli małżonkowie stale się kłócą, w domu panuje trudna atmosfera, a znalezienie porozumienia wydaje się niemożliwe, warto zastanowić się nad zakończeniem małżeństwa. Pytanie tylko, jak wygląda rozwód, kiedy są dzieci?
Jak wziąć rozwód, gdy są dzieci?
Osoby, które chcą zakończyć swoje małżeństwo, bardzo często nie wiedzą, od czego zacząć. Konieczność wzięcia udziału w postępowaniu sądowym, przygotowanie licznych dokumentów, a niekiedy dodatkowo udowodnienie przed sądem, że współmałżonek ponosi winę za rozpad związku – wszystko to wydaje się bardzo skomplikowane. Jeśli dodatkowo pojawia się problem z ustaleniem opieki nad dziećmi, rozwód zaczyna wiązać się z ogromnym stresem.
Jak napisać pozew rozwodowy?
Przygotowanie pozwu rozwodowego to nie tylko podanie danych osobowych, ale też określenie szeregu ważnych spraw. W samym pozwie zawarte są informacje związane między innymi z formą rozwodu, podziałem majątku, alimentami (zarówno na dzieci, jak i na małżonka w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie), kontaktami z dziećmi i opieką nad nimi. Ważne jest więc, aby każda z tych kwestii została dobrze przemyślana, ponieważ w trakcie postępowania rozwodowego sąd podejmie szereg ważnych decyzji.
Jednym z najważniejszych elementów pozwu rozwodowego jest uzasadnienie. To między innymi na jego podstawie sąd może podjąć decyzję o zakończeniu małżeństwa. Warto skorzystać z pomocy prawnika, który odpowie na wszystkie pytania związane z tym, jak napisać pozew rozwodowy, przygotuje spójną i skuteczną strategię procesową. Jednocześnie zadba on o to, aby argumentacja pozwu była logiczna oraz by w dokumentacji nie pojawiły się żadne błędy formalne, które mogłyby wpłynąć na przedłużenie postępowania.
Ile trwa sprawa rozwodowa?
To, ile będzie trwał rozwód, uzależnione jest od najistotniejszej kwestii – czy będzie to rozwód z orzekaniem o winie, czy może za porozumieniem stron. Jeśli strony są zgodne co do zakończenia małżeństwa, podziału majątku czy opieki nad dziećmi, sąd może podjąć decyzję już na pierwszej rozprawie. Z reguły czas oczekiwania na rozprawę to kilka miesięcy, licząc od złożenia pozwu. Jest to więc propozycja dla osób, które liczą na szybki rozwód.
Rozwody z orzekaniem o winie są co do zasady bardziej skomplikowane, dlatego zwykle konieczne jest przeprowadzenie kilku rozpraw. Powód musi udowodnić winę drugiego małżonka, przedstawiając w tym celu materiały dowodowe, na przykład nagrania, opinie biegłych lub zeznania świadków. Sprawa taka może więc potrwać nawet kilka lat. Należy uwzględnić to przy wyborze formy rozwodu.
Rozwód a dzieci – co może wydłużyć postępowanie?
Nie ma wątpliwości co do tego, że jedną z kwestii, które budzą najwięcej emocji podczas rozwodu, jest opieka nad dziećmi. Bardzo często niezbędne jest rozstrzygnięcie, komu zostanie powierzona władza rodzicielska, gdzie dzieci będą mieszkać, w jaki sposób będą przebiegały kontakty z drugim rodzicem, a także jakie alimenty będą przysługiwać na rzecz dzieci.
Każdy z tych elementów może stanowić przedmiot sporu między stronami, co znacznie wydłuża i komplikuje postępowanie rozwodowe. Sprawa może stać się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy pojawiają się oskarżenia o przemoc, zaniedbania lub inne poważne problemy w relacjach rodzinnych. Wówczas sąd musi podejmować szczególnie ostrożne decyzje, kierując się zasadą nadrzędnego dobra dziecka, co może prowadzić do ograniczenia kontaktów jednego z rodziców lub nawet pozbawienia go władzy rodzicielskiej.
Ostatecznie rozwód z udziałem małoletnich dzieci to nie tylko formalne zakończenie małżeństwa, ale przede wszystkim decyzja o przyszłości najmłodszych członków rodziny. Właśnie dlatego w takich sprawach niezwykle istotne jest, aby rodzice – mimo konfliktu – potrafili postawić potrzeby dzieci ponad własne emocje i spory. Pomoc prawnika również może okazać się nieoceniona.
Jak szybko wziąć rozwód, gdy są dzieci?
Zależy Ci na tym, aby sąd jak najszybciej podjął decyzję w sprawie zakończenia Twojego małżeństwa? Dzięki pomocy profesjonalnego prawnika, który specjalizuje się w tego typu sprawach, cały rozwód może przebiec o wiele sprawniej. Na tego typu wsparcie bardzo często decydują się osoby, które chcą walczyć o opiekę nad dziećmi lub wyższe alimenty. Dzięki wiedzy i doświadczeniu prawnik jest w stanie zadbać o interesy swojego klienta, a przede wszystkim – o dobro dziecka. Właśnie dlatego nie warto rezygnować z pomocy prawnej.
Artykuł sponsorowany