Wizyty w poradni pediatrycznej przeznaczone są nie tylko dla dzieci chorych, lecz również dla zdrowych. Mali pacjenci przyjmowani są w wyznaczonych godzinach, tak aby ci z infekcjami nie mieli styczności ze zdrowymi. Kiedy należy udać się do pediatry z dzieckiem zdrowym?
Pediatra – od niemowlęctwa do dorosłości
Pediatra to lekarz, który jest obecny w życiu dziecka niemalże od samych narodzin aż do osiągnięcia pełnoletności. Warto więc wybrać dobrego specjalistę, któremu jako rodzice będziemy w stanie zaufać. Z ofertą poradni pediatrycznej w Lublinie można zapoznać się na stronie https://www.sgl.lublin.pl/zakres-uslug/poradnia-pediatryczna. Na pierwszą wizytę z dzieckiem zdrowym rodzice udają się mniej więcej w okolicach pierwszego – drugiego miesiąca życia. Wtedy też pediatra sprawdza, czy maluszek rozwija się prawidłowo, zapoznaje się z dokumentacją wypisową ze szpitala oraz omawia z rodzicami plan szczepień. W pierwszym roku życia dziecko często odwiedza pediatrę, co jest związane z wieloma szczepieniami oraz koniecznością odbywania wizyt kontrolnych. W tym czasie maluszek rozwija się bardzo szybko, dlatego specjalista musi ocenić, czy jego wzrost, waga, zdolności motoryczne czy komunikacyjne są prawidłowe w stosunku do wieku. W kolejnych latach wizyty zdrowych dzieci mają miejsce nieco rzadziej, zgodnie z planem bilansów i szczepień.
W czym pomoże lekarz pediatra?
Poradnia pediatryczna w Lublinie przyjmuje dzieci, które w określonym czasie muszą przechodzić kontrolę lekarską (są to tak zwane bilanse). Jednocześnie rodzice muszą pamiętać o tym, aby regularnie szczepić swoje pociechy. Plan szczepień w kolejnych latach życia omawiany jest indywidualnie, lekarz może bowiem zarekomendować dodatkowe szczepienia, w zależności od sytuacji i stanu zdrowia dziecka. Do specjalisty warto udać się, gdy cokolwiek w kontekście rozwoju dziecka wzbudza niepokój. Przykładowo, rodzice dwulatków często odwiedzają pediatrę, jeśli dziecko nie komunikuje się w sposób prawidłowy, czyli nie mówi. Tymczasem rodzice dzieci w wieku szkolnym konsultują, czym mogą być spowodowane problemy w nauce. To jednak tylko przykłady – w rzeczywistości problemów, z którymi można udać się do lekarza, jest o wiele więcej. Pediatra to lekarz pierwszego kontaktu dla dzieci, dlatego większość problemów natury medycznej konsultowana jest w pierwszej kolejności z nim.
Teleporada czy wizyta w gabinecie?
Dzieci najczęściej odbywają wizyty w gabinecie pediatrycznym. Jest to związane z koniecznością dokładnego obejrzenia oraz zbadania pacjenta, co przez telefon jest niemożliwe. Wszelkiego rodzaju bilanse czy badania okresowe muszą być przeprowadzane na miejscu. Rodzice mają jednak możliwość skonsultować się z lekarzem telefonicznie w przypadku kontynuowania leczenia lub chcąc zasięgnąć poradę, na przykład w kontekście szczepień. Niemniej jednak teleporady zwykle zarezerwowane są dla pacjentów chorych, którzy w ostatnim czasie byli badani i których leczenie wciąż trwa. Warto pamiętać, że dzieci zdrowe nie są przyjmowane w gabinecie w tym samym czasie, co dzieci chore. Dlatego też nie ma ryzyka złapania infekcji, gdy udajemy się do pediatry. Zapisując się na wizytę, należy jednak określić, czy przyjdziemy z dzieckiem zdrowym, czy chorym. Wtedy rejestratorka będzie mogła podać odpowiednią godzinę. W uzasadnionych przypadkach lekarz może również odbyć wizytę w domu pacjenta. Najczęściej dotyczy to dzieci chorych, ale czasami pediatra odwiedza także podopiecznych z niepełnosprawnością, którzy nie mogą samodzielne udać się do przychodni.
Materiał zewnętrzny